Haberler
Giriş Tarihi : 19-04-2021 12:45   Güncelleme : 19-04-2021 12:45

Rus Büyükelçiyi Kripto FETÖ'cü Öldürmüş

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Adrey Karlov'un katil zanlısı polis memuru Mevlüt Altıntaş’ın kripto FETÖ'cü olduğu belirtildi.

Rus Büyükelçiyi Kripto FETÖ'cü Öldürmüş

Çankaya'daki bir sergiye katılan Rusya Büyükelçisi Adrey Karlov, polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmüştü. 19 Aralık 2016 tarihinde yaşanan olayla ilgili sürdürülen dava, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Mahkemede suikasta ilişkin davanın gerekçeli kararında suikastı FETÖ’nün  MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü mahrem yapılanmasında yer alan üyelerinin birlikte gerçekleştirdiği belirtildi. Karlov'u öldüren Mevlüt Altıntaş'ın örgüt tarafından özel olarak seçilip eğitim gören ‘kripto örgüt mensubu' olduğu ifade edildi.

MİT mahrem yapılanması ile Altıntaş'ın da içinde bulunduğu Emniyet mahrem yapılanmasının birlikte çalıştıkları; MİT yapılanmasında yer alan sanık Vehbi Kürşad Akal'ın Karlov'un koruma kullanıp kullanmadığı hakkında topladığı bilgileri örgüt abisi Hüseyin Kötüce'ye aktardığı, Kötüce'nin bu bilgileri Fetullah Gülen'e ulaştırdığı belirtilen gerekçeli kararda Gülen’ın Altıntaş'a suikast talimatını verdiği, MİT TIR’larının durdurulması, 15 Temmuz darbe girişimi ve Karlov suikastının amacının aynı olduğu kaydedildi. Kararda şu ifadelere yer verildi:

“Her üç eylemin amacının aynı olduğu, amacın cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmektir. Saldırıyla Türkiye-Rusya Federasyonu ilişkilerinin bozulmasının amaçlanması hedeflerden birisi olmakla birlikte tek hedefin bu olmayıp, örgütteki çözülmeyi engelleme ve darbe girişimine zemin hazırlama amacını da taşıdığı, amacın Anayasal düzeni ne şekilde olursa olsun ortadan kaldırmak olduğudur.”