Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 29-08-2021 20:04   Güncelleme : 29-08-2021 20:04

Rus Diktatörü Putin Tataristan'daki STK'ları Kapatmanın Peşinde

Tataristan'daki STK'lara ve milliyetçilere olan baskı ve zulüm gün geçtikçe şiddetlenerek artmaya devam ediyor.

Rus Diktatörü Putin Tataristan'daki STK'ları Kapatmanın Peşinde

1989 yılında kurulan ve Kazan Tatarlarının menfaatlerini savunan son kale olan Bütün Tatar Toplum Merkezi (Tatar İçtimaî Merkezi-BTTM) üzerinde dolaşan kara bulutlar günbegün daha da artıyor. 

Kazan Tatar dili, ana dilde eğitim, milli tarih konularını gündemde tutan BTTM, Tataristan Savcılığı'nın markajına alınmış ve 30 Aralık 2020 tarihinde "devlet ve toplum menfaatlerini koruma" bahanesiyle Tataristan Yüksek Mahkemesi'ne kurumu "aşırılıkla mücadele" kapsamında kapatılması gerektiği gerekçesiyle şikayet etmişti.

Hazırlanan iddianamede BTTM, "Ezelden beri süregelen tarihi devlet düzenini bozma", "Rusya Federasyonu Anayasası düzenini zorla değiştirme", "Milletler ve dinler arası kin ve düşmanlığa tahrik", "Rusya'nın toprak bütünlüğünü bozma" gibi suçlarla itham edilmişti. 

Baskıcı Rus yönetimine karşı Kazan Tatarlarının varlığını koruma çabasını simgeleyen BTTM'nin kapatılmasına yönelik çabalara ilişkin BTTM'den yapılan açıklamada "BTTM'nin 1552 Kazan Şehitlerini Anma, Tatar dilini ve kültürünü koruma ve yaşatma girişimleri Rusların Rus olmayan milletleri yok etme siyasetine ters düşmüş olmalı ki kurumun kapatılması için girişimler başlatılmıştır" denildi.

Hediyelik Mermi Çekirdeği Dava Dosyasın 'Silah' Olarak Eklendi

"BTTM Yönetim kurulu üyeleri ve yakınlarının evleri, işyerleri aranmış, üyeler sorgulanmıştır. Suç unsuru bulamayan FSB ekipleri hediyelik mermi çekirdeğini 'silah' olarak dosyaya eklemiştir. BTTM'nin kapatılması ile ilgili ilk duruşma 24 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşmiştir. 10 saat süren duruşmadan 2017 yılında internette yayımlanan bir bildirimin dil bağlamında incelenmesi kararı çıkmıştır" denilen açıklamada "Uzman raporunda umduğunu bulamayan mahkeme heyeti, şimdi farkı iftiralarla Bütün Tatar Toplum Merkezi'ni karalamaya çalışmaktadır" ifadelerine yer verildi.

"BTTM reisi Ferit Zekiyev 24 Ağustos 2021 tarihinde yayımladığı basın bildirisine, kuruma karşı karalama kampanyası yürütüldüğünün altını çizmiş ve FSB kontrolünde olan TG (ТГ) kanalının kendini Rusya'da yasak olan Afganistan'daki Taliban'a tebrik mektubu yolladığı şeklindeki yalan haberi servis etmiştir" ifadeleri kullanılan açıklamada "Yalan haberde Zekiyev'in Taliban'dan yardım istediği belirtilmiştir. BTTM'ni nasıl suçlayacaklarını şaşıran FSB yalan yanlış haberlerle Kazan Tatarlarının son kalesini kapatma, üyelerini de hapise atma çabasında olduğu bir gerçektir" denildi.