Haberler
Giriş Tarihi : 17-03-2021 13:31   Güncelleme : 17-03-2021 13:31

Rus Savunma Bakanı: Türkiye'nin NATO Üyeliği İlişkilerimize Engel Yaratıyor

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya’nın Türkiye ile farklı alanlarda zor, ancak sonuç veren bir işbirliği olduğunu ifade etti.

Rus Savunma Bakanı: Türkiye'nin NATO Üyeliği İlişkilerimize Engel Yaratıyor

Şoygu, "Türkiye ile ilişkilerden söz edecek olursam, kolay olmayan, çok zorlu, ancak çok da sonuç veren çalışmalarımız var. Bunlar ortak çalışmalarımız. Zor olmasının nedeni ise engellenmemiz, Türkiye’nin NATO üyesi olmasının engel yaratması. Bu elbette bir engel" dedi.

"Neden zor?" sorusuna "Çünkü dışarıdan müdahale ediyorlar. Çünkü Türkiye bir NATO üyesi. Ancak bizim ilişkimizde, bir ülke ittifak üyesi iken diğeri olmadığında bile, devletler arasında benzersiz bir ilişki kurma deneyimi olduğuna inanıyorum" şeklinde cevap veren Şoygu, "Ancak bu ülkeler ortak bir dil buluyor, ortak çalışmalar, operasyonlar yürütüyor, imkansız görülen yerlerde dahi uzlaşma noktası buluyor. Çözüm yöntemleri buluyoruz. Sözgelimi İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesi. Bize göre, Suriye’de gerilimi azaltma bölgesinin kurulması, bu tür krizlerin çözümünde yeni bir sayfa, yeni bir mekanizma." dedi.

Şoygu, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde ortak devriye gerçekleştirdiğini de hatırlatarak, "Teröristlerle birlikte mücadele ediyoruz. Ortak hava sahasında da sık sık birlikte çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Çok sayıda geçiş noktasını düzenliyor ve kontrol ediyoruz, göçmenlerle birlikte ilgileniyoruz" dedi.

Şoygu ayrıca, Rusya ile Türkiye’nin Dağlık Karabağ’daki durumun çözüme kavuşturulması konusunda yaptığı işbirliğini, "Bu iş kolay değil, zor. Türkiye'ye kısmen de NATO ortakları tarafından yaptırım uygulamaya çalıştıklarından hiç bahsetmeyeceğim. Son işimiz elbette Dağlık Karabağ'dır. Bu çok zor bir operasyon. Bunu ancak böyle tanımlayabilirim. Çünkü içinde çok sayıda argüman, unsur, motif vardı" şeklinde vurguladı.