Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 10-11-2020 11:44   Güncelleme : 10-11-2020 12:13

Rusya: Karabağ’a Yalnızca Rus Barış Güçleri Yerleştirilecek

Rusya Dışişleri Karabağ’a sadece Rus barış güçlerinin yerleştirileceği açıklamasını yaptı.

Rusya: Karabağ’a Yalnızca Rus Barış Güçleri Yerleştirilecek

Rusya Dışişleri tarafından, Azerbaycan'ın Ermeni işgalinden kurtardığı Karabağ’a sadece Rus barış güçlerinin yerleştirileceği açıklaması yapıldı. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, anlaşmanın maddelerinden biri kapsamında Karabağ’da hem Rus hem de Türk askerlerinin barış gücü görevinde bulunacağını söylemişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Eho Moskvı radyosuna yaptığı açıklamada, Karabağ’da sadece Rusya’nın barış güçlerinin görev yapacağını açıkladı.

Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan'ın Karabağ’daki çatışmaların sona erdirilmesine ilişkin vardıkları anlaşmaya istinaden Zaharova, “(üstünde anlaşılan) açıklamanın metni yayınlanınca kimsenin şüphesi kalmayacak, ancak ben yine de Rusya Devlet Başkanı’nın (Vladimir Putin) sözlerini bir defa daha hazırlatmak isterim (…) burada Rusya’nın barış güçlerinden bahsediyoruz” dedi.
Rusya Dışişleri Sözcüsü, ‘sadece mi Rus güçlerinin yerleştirileceği’ sorusuna ise “Bu cümle bir defa daha nasıl tekrarlanır bilmiyorum: Karabağ’daki temas hattı boyunca Rusya’nın barış güçleri konuşlandırılacaktır” yanıtını verdi.