Haberler
Giriş Tarihi : 21-02-2021 16:47   Güncelleme : 21-02-2021 17:02

Rusya, Kuş Gribini Duyurdu

Rusya Federasyonu, virüsün H5N8 türünün ilk kez insanlarda tespit edildiğini açıkladı.

Rusya, Kuş Gribini Duyurdu

H5N8 türü kuş gribi virüsü, ilk defa kümes hayvanlarından insanlara geçti. İlk vakalar, Rusya'da tespit edildi. Rus yetkililer, 2020'nin Aralık'ında görülen salgının ardından ülkenin güneyindeki bir kümes hayvanı tesisinde çalışan yedi işçiye virüsün bulaştığını söyledi.

Rusya'nın tüketici sağlığı düzenleme kurumu yetkilisi Anna Popova tespit edilen vakalara ilişkin, "Yedi kişinin tamamı... şu anda kendilerini iyi hissediyor" dedi. Popova, enfeksiyonun yayılmasını durdurmak için yeterli önlemlerin hızlı bir biçimde alındığını belirtirken bu virüs türünün insandan insana bulaştığına dair henüz bir kanıt elde edilemediğini belirtti. Vakalar, Dünya Sağlık Örgütü'ne de bildirildi. Kurum yetkilisi sözlerini şöyle sürdürdü:

"Virüsün henüz insandan insana bulaşma kabiliyetine sahip olmadığı bir dönemde bu mutasyonların tespit edilmesi, hepimize ve tüm dünyaya, olası mutasyonlara karşı hazırlıklı olma ve yeterli karşılığı vermek için zaman tanıyor."

Kuş gribinin diğer çeşitlerinin zaman zaman insanlara bulaştığı görülüyor. Ancak virüsün H5N8 türü, Rusya'daki vakalarla ilk defa insanlarda tespit edildi.