Haberler
Giriş Tarihi : 11-10-2020 12:01   Güncelleme : 11-10-2020 12:25

Sağlık Bakanı: Ayın 15'inden İtibaren Bütün Rakamları Açıklayacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 Ekim tarihinden itibaren Çin virüsüne dair bütün verileri açıklayacaklarını ifade etti.

Sağlık Bakanı: Ayın 15'inden İtibaren Bütün Rakamları Açıklayacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 Ekim tarihinden itibaren Çin virüsüne dair bütün verileri açıklayacaklarını ifade etti. Koca, "Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları da toplumla paylaşacağız. Semptomu olmasa da paylaşacağız" dedi.

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök'ün sorularını cevaplayan Koca, "Bu ayın 15’inde başlıyoruz. Ortalama 1.5-2 ayı geçmeyecek şekilde bütün toplumu kapsayacak şekilde saha taramaları yapmaya devam ediyor olacağız. Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları semptomu olmasa da paylaşacağız. Bunu da Dünya Sağlık Örgütü’ne bildireceğiz" ifadelerini kullandı.

Koca, "Tam yeri gelmişken sorayım. Dünya Sağlık Örgütü sözünü ettiğiniz raporunda ‘Rakamları uluslararası standartlara uygun bildirin’ diyor. Herkesin kanaati, Türkiye’nin mücadeleyi iyi götürdüğü şeklindeydi. Niye durup dururken vaka sayısından hasta sayısına geçtik?" sorusuna ise,  “Bakın orada yanlış bir algı oluşturulmak istendi. Her ülke kendi test politikasını belirliyor. Biz de Dünya Sağlık Örgütü’ne bizim test rehberimizle, test politikamızla ilgili her bilgiyi verdik. Dedik ki: ‘Semptomlu yani hastalık bulgusu olan kişilere test yapıyoruz’. Oxford’un yayımladığı, hangi ülkenin nasıl test yaptığıyla ilgili tabloda da bu görünüyor." cevabını verdi.