Haberler
Giriş Tarihi : 28-04-2021 10:37   Güncelleme : 28-04-2021 10:37

Sağlık Bakanlığı, Teknisyenlerine Ödenen Nöbet Ücretlerini Faizi ile Birlikte Geri İstedi

Sağlık Bakanlığı, Danıştay'ın aldığı bir kararı gerekçe göstererek 2019 yılından sonra ödenen röntgen ve laboratuvar teknisyenleri nöbet ücretlerini faiziyle birlikte geri istedi.

Sağlık Bakanlığı, Teknisyenlerine Ödenen Nöbet Ücretlerini Faizi ile Birlikte Geri İstedi

Tüm Radyoloji Teknikerleri ve Teknisyenleri Derneği (TÜMRAD-DER), Sağlık Bakanlığı'nın teknisyenlere verilen nöbet ücretlerini geri istediğini duyurdu. TÜMRAD-DER Başkanı Heybet Aslanoğlu'nun, “Bakanlığın yangından mal kaçırırcasına mahkemenin nihai kararını beklemeden nöbet ücretlerinin geriye dönük talep edilmesini doğru bulmuyoruz ve kararın iptali için karşı dava açağız” şeklinde tepki gösterdiği kararda yaklaşık 20 bine yakın personelden 5 bin ile 10 bin arasında değişen ücretlerin geri istendiği belirtildi.

Röntgen ve laboratuvar teknisyenlerinin ücretlerinin geri istenmesine üstelik ücretlerin faizleriyle birlikte ödenmesine karar veren Sağlık Bakanlığı'nı fırsatçılıkla suçlayan Aslanoğlu, “Bakanlık, Danıştay’ın nihai kararını beklemeden geçen ay nöbet ücretlerini kesti, şimdi de geriye dönük faiziyle birlikte geri istiyor. Bu yanlış bir karar ve geri dönülmeli. Acil servis için ayrılmış röntgen ve laboratuvar birimlerinin olmaması, sağlık çalışanlarının sorunu değil, idari bir sorundur. İdarenin sorumluluğunda olan bir konuda faturanın sağlık çalışanlarına çıkarılması ne ahlakidir ne de hukukidir. Salgın günlerinde zor şartlarda çalışanların geriye dönük nöbet ücretlerinin istenmesi hayal kırıklığına neden oldu” dedi.