Haberler
Giriş Tarihi : 22-03-2021 22:07   Güncelleme : 22-03-2021 22:42

Saray Müteahhidi Bir İhale daha Kaptı: 343 Milyon Lira

İzmir Bayraklı’da TOKİ’nin düzenlediği deprem konutları yapımı ihalesi 343 milyon TL’ye Cumhurbaşkanlığı saraylarının müteahhidi olan Rönesans Holding’e verildi. Ayrıca deprem konutları ihalesinin sonucu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından temel atıldıktan yaklaşık bir ay sonra açıklandı.

Saray Müteahhidi Bir İhale daha Kaptı: 343 Milyon Lira

22 Şubat’ta düzenlenen törenle AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan İzmir Bayraklı’daki deprem konutlarının ihalesi tamamlandı. Deprem konutları ihalesi Beştepe ve Okluk Koyu’ndaki Cumhurbaşkanlığı Saraylarının müteahhidi olan, ayrıca çok sayıdaki şehir hastanesini de işleten, kamu ihalelerinin abonesi Rönesans Holding’e verildi.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 19 Ocak tarihinde “İzmir İli, Bayraklı İlçesi, Salhane ve Mansuroğlu Mahallelerinde 910 Adet Konut ve 132 Adet Dükkan İnşaatı İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” adı altında bir ihale düzenledi.

İhale, 343 milyon TL’ye Rönesans Holding’e bağlı REC Uluslararası İnşaat Yatırım Şirketine verildi.

YİNE PAZARLIK USULÜ

Temel atma töreninden yaklaşık bir ay sonra sonucu açıklanan ihale, Kamu İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapıldı.

SERVETİNİ İKİYE KATLADI

Kamu kurumlarından milyarlarca liralık ihaleler alan Rönesans Holding’in sahibi Erman Ilıcak, 2016-2018 yıllarında da servetini ikiye katladı. 2016'da 2 milyar Amerikan Doları (15 milyar 540 milyon Türk Lirası) olan servetini, 2018'de 4 milyar Amerikan Doları'na (31 milyar 80 milyon Tük Lirası) çıkaran Ilıcak, Forbes dergisinin Türkiye'nin en zenginleri araştırmasında kamunun omuzlarına basarak Murat Ülker’den sonra ikinci sıraya oturdu.

SARAY MÜTEAHHİDİ, İTİBARIN MASRAFI

Rönesans Holding'in Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın yanı sıra Marmaris Okluk Koyu'ndaki yazlık sarayı da inşa eden şirket olduğu biliniyor. Şirket aynı zamanda da milyarlarca lira kira ödenen tartışmalı şehir hastanelerinin ihaleleri ile birçok kamu kurumunun inşaat ihalelerini de aldı. 11 şehir hastanesinden, Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa ve İstanbul Başakşehir’de bulunan toplam beş şehir hastanesini Rönesans Holding işletiyor.

KAMU İHALELERİNE ABONE OLMUŞLAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen yıl meydana gelen ve 41 kişinin hayatını kaybettiği Elazığ depreminin ardından inşa ettirdiği konut projeleri için de Rönesans Holding’e 258 milyon TL’lik ihale verdi. Ayrıca Holding, Atatürk Havalimanı pistleri üzerine inşa edilen milyonlarca liralık pandemi hastanesiyle de kamu ihalelerine aboneliğinden söz ettirmişti. Doymak bilmeyen Rönesans'ın, son olarak yine Atatürk Havalimanı’nın yakınlarında yer alan Hava Harp Okulu’nun yeni binalarını inşa edeceği öğrenilmişti.