Haberler
Giriş Tarihi : 01-10-2021 20:30   Güncelleme : 01-10-2021 21:13

Savcının 17 "FETÖ" Sorusuna İ. Melih Gökçek Cevap Verdi: Gülen'i Hoca Bilirdik

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek'in savcılık ifadesine ulaşıldı.

Savcının 17

Ankara Adliyesi'nde yürütülen Fehtullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanması soruşturması kapsamında geçen hafta şüpheli olarak ifade veren Melih Gökçek'in ifadesine ulaşıldı.

DW'nin haberine göre, savcılık, Gökçek'e FETÖ yapılanmasıyla mücadelede milat olarak kabul edilen 17-25 Aralık sürecinden önceki döneme ilişkin suçlamalarda bulundu. Gökçek, FETÖ yapılanmasıyla bağlantısına ilişkin "Herkes kadar" dedi. Bu yapıya imar rantı sağladığı iddiasına ilişkin ise topu dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'ne atan Gökçek, geçmişte Fethullah Gülen'i öven paylaşımlarına yönelik "Hoca olarak bilirdik, hain olduğunu öğrenince sevgimiz saygımız kalmadı" şeklinde konuştu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2017 yılında görevinden zorla istifa ettirlen Gökçek, 24 Eylül'de verdiği ifade sonrası Adliye çıkışında "Türkiye'de özellikle FETÖ'cülükle suçlanacak olan son iki kişiden biriyim. Birincisi Sayın Cumhurbaşkanım, ikincisi de ben" açıklamasında bulunmuştu.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Turgay Altundağ tarafından 17 soru yöneltilerek sorgulanan Gökçek'in ifadesi altı sayfa tuttu. 

"Gülen Yapılanmasıyla Bağlantınız Ne?

Savcı Altındağ'ın"FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile herhangi bir bağlantınız var mıdır?" şeklindeki sorusuna Gökçek şu yanıtı verdi:

"Herhangi bir bağlantım yoktur. 17-25 Aralık sürecinden önce herkesin olduğu kadar benim de bu yapı içerisinde yer alan şahıslarla tanışıklığım olmuştur. Özellikle darbe girişimi sonrasında bu darbeye karşı almış olduğum tavır nedeniyle bu örgüt ile tabiri caizse kanlı bıçaklı durumundayım."

"Çocukların ve Torunlarım FETÖ Okullarında"

Savcı'nın "FETÖ/PDY ile iltisaklı okullar, yurtlar, evler ve dershaneler ile sizin veya ailenizden herhangi bir kimsenin irtibatı var mıdır?" sorusuna Gökçek şu şekilde cevap verdi:

"Benim iki oğlum bu yapıya ait olan Samanyolu Koleji'nde okudu. İki torunum da yine yapıya ait Atlantik Eğitim Kurumları isimli okulda öğrenim gördü. 17-25 Aralık sürecinden sonra her iki torunumu da okuldan aldım. Torunlarımın okumuş olduğu Atlantik Eğitim Kurumları isimli okula eşim Nevin Gökçek'in ismini koymuşlardı. O ismi kaldırmaları için talepte bulundum, kaldırmadılar. Bunun üzerine noterlik vasıtasıyla 3 Eylül 2014 tarihinde ihtarname gönderdik. 22 Eylül 2014 tarihinde tarafıma talebini kabul ettiklerini söylediler. Bunun haricinde adı geçen okul, dershane ve yurtlarla herhangi bir irtibatım söz konusu değildir."

Başka bir soru üzerine "sohbet" adı altında toplantılara veya başkaca örgütsel nitelikli faaliyetlere katılmadığını savunan Gökçek, "Sadece çocuklarımın mezuniyet törenleri için bu okullarda bulunmuş olabilirim" dedi. Gökçek, Bank Asya'da hesabının olmadığını, buraya para yatırmadığını söyleyerek, Kimse Yok mu Derneği'ne bağışta da bulunmadığını, örgütle iltisaklı yayınlara abone olmadığını ifade etti.

"Hoca Bilirdik"

İfade sırasında sosyal medya hesaplarında FETÖ'yü öven paylaşımları da Gökçek'in önüne konuyularak soruldu.

Savcı, Fethullah Gülen'e "Feto" denilen 21 Şubat 2011 bir Twitter paylaşımına Gökçek'in "Terbiyeni takın. Fethullah Gülen'e Feto diyemezsin. Ben sana lakap taksam hoşuna gider mi? Lütfen özür dile" verdiği yanıt ile 13 Temmuz 2013 tarihli "ABD'de Fethullah Gülen hocamı protesto ediyorlar. Evinin önünde kimse yok. Dört polis trafiği idare ediyor o kadar. Polis şart, şerit çekmiş" paylaşımlarını hatırlattı.

"FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün lideri olan Fethullah Gülen hakkında sosyal medya platformları üzerinden yaptığınız bu paylaşımlar hakkında söyleyecekleriniz nelerdir? Bu paylaşımları hangi amaçla yaptınız?" sorusu yöneltilen Gökçek:

"2014 yılından önce biz Fetullah Gülen'i hoca olarak bilirdik. Hain olduğunu bilmezdik. Ne zaman ki hain olduğunu öğrendik… Hain olduğunu öğrendikten sonra onun hakkında sevgi ve saygımız kalmadı. Nasıl ki sevgi ve saygı duyduğunuz insan vardır. Ancak bu insanın katil olduğunu öğrenirsin, o anda sevgin düşmanlığa dönüşür. Benim yaşadığım olay budur."şekliden cevap verdi.

Ankara'da 2012 yılında yapılan Uluslararası 10. Türkçe Olimpiyatları'nın açılış töreninde Gökçek'in örgütün okullarını ve Gülen'i övdüğü konuşması sorulan Gökçek, "Ancak tarihte Fethullah Gülen'i hoca olarak biliyordum. İhaneti bilmiyordum" dedi..

Ankara’yı Parsel Parsel Sattı

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 2015 yılında yaptığı açıklamada "Melih Gökçek belediye başkanlığı adaylığında ve seçimlerde oy isterken bu yapının kucağında oturmuştur. Bu yapıya Ankara'yı parsel parsel satmıştır" suçlamasında bulunmuştu.

Savcı bu yöndeki suçlamalarla ilgili olarak Gökçek'e "Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak görev yaptığınız dönem boyunca FETÖ-PDY Silahlı Terör Örgütüne yardım niteliğinde; imar değişiklikleri, ihale işlemleri türünden herhangi bir iş ve işlemler gerçekleştirdiniz mi? Bilinçli ve planlı şekilde alınan meclis kararları ve imar değişiklikleri ile FETÖ/PDY mensubu kişilere hukuka aykırı maddi menfaat temin ettiniz mi?" sorusunu sordu.

Gökçek, "15-25 Aralık sürecinden önce kimlerin veya hangi şirketin bu yapı içerisinde yer aldığı, yapı adına faaliyet gösterdiğinin net olarak bilmem mümkün değildir. Belediye Başkanı olarak görev yaptığım dönem içerisinde yasal hakkı olan herkesin hakkını belediye meclisi ile birlikte verdik. Bir plan değişikliği ile ilgili herhangi bir kimse belediyeye müracaat ettiğinde bu müracaatı benim veya belediyedeki herhangi bir personelin reddetme hakkı yoktur. Bu konudaki tüm yetki ve irade belediye meclisine aittir. Görev yaptığım bu türden gelen plan değişikliklerini belediye meclisine havale ettik. Bu konuda sayısız Danıştay kararı vardır."şeklinde konuştu.

"Gülen'le Görüşmemi İstedi"

Eski Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezici'nin 23 Haziran 2021 tarihinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde Melih Gökçek aleyhinde verdiği ifadeler karşısında şu cevabı verdi:

"2014 yılı öncesinde ATO kongresi ile ilgili bazı görüşmelerim olmuş olabilir. Ancak bu kişilerle ilgili olarak o tarihte terör örgütü üyesi olduklarına dair herhangi bir bilgim yoktur. Salih Bezici'nin benim hakkımdaki aleyhte beyan vermesinin nedeni binalarında ve kaçak hafriyatlarındaki yaptığı yasa dışı uygulamalarına belediyenin ceza yazmasından duyduğu hınç dolayısıyladır."

ATO Seçimlerine Müdahale İddiası

Salih Bezici ifadesinde ATO seçimlerinde aday olduğunda, makam odasında TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile birlikte görüştüğü Gökçek'in kendisinden Gülen yapılanması güdümünde olduğu iddia edilen Ayhan Atalay ve ekibiyle hareket etmesini istediğini öne sürmüştü. Gökçek, bu suçlamaya karşılık verdiği cevap şu şekilde oldu:

"ATO seçimleriyle ilgili en yetkili kişi Rıfat Hisarcıklıoğlu, yani TOBB Başkanıdır. TOBB Başkanı olarak beni ziyarete geldiklerinde ben kanaatimi onlara söyledim. Ben ATO'ya üye değilim. Dolayısıyla istişare ötesinde bir etkimin olması da söz konusu değildir. ATO seçimlerindeki yönetim kurulunun nasıl teşkil edeceği ile ilgili herhangi bir yönlendirmem olmamıştır. Benim kanaatimi sorduklarında kendilerine bu konuda istişari bilgi vermişimdir."

Bezici'nin Gökçek'e yönelik bir diğer suçlaması ise "2013 ATO seçimlerinden önce kendisinden FETÖ adına 30 milyon TL değerinde bir yurt yaptırmasını istediği" iddiası olmuştu. Gökçek, savcının buna ilişkin sorusuna "Böyle bir talebim kesinlikle olmamıştır. Bu şahıstan örgüt adına yurt yaptırmasını kesinlikle istemedim. Aramızda böyle bir görüşme hiç gerçekleşmedi" şeklinde savunmasını yaptı.