Haberler
Giriş Tarihi : 29-09-2021 15:22   Güncelleme : 29-09-2021 15:22

Sayıştay: Orman Genel Müdürlüğü Yangın Eylem Planı Hazırlamamış

Sayıştay'ın açıkladığı rapora göre Orman Genel Müdürlüğü'nün ormanlık alanlar ve çevresinde yangın eylem planlarını hazırlanmadığını ortaya çıktı.

Sayıştay: Orman Genel Müdürlüğü Yangın Eylem Planı Hazırlamamış

Sayıştay’ın Orman Genel Müdürlüğü’ne ilişkin yayımladığı 2020 raporuna göre; Türkiye’deki toplam ormanlık alanın yüzde 60'ını birinci ve ikinci derece yangına hassas alanlar oluşturmasına karşılık, yangın eylem planlarının her yerleşim yeri için hazırlanmadığı ve yanan alanlar ile bu alanlarda yapılan çalışmaların tamamının coğrafi bilgi sistemi kapsamında izlenmediği ifade edildi. 

Sayıştay'ın, “Coğrafi Bilgi Sistemlerinin kullanılmasıyla, yangınlar ile daha etkili mücadele edilerek yangınların yol açtığı ekonomik kayıplar ve büyük zararlar azaltılabilir” ifadelerinin kullanıldığı raporunda; Akdeniz iklim kuşağında yer alan Türkiye ormanlarının büyük bölümünün özellikle yaz aylarında yoğun bir yangın riski altında olduğunun altı çizildi. 

“2020 yılında orman yangınlarının sayısında ve yanan alan miktarlarında önemli bir artış olduğu görülmektedir. Üstelik gelecekte iklim değişiklikleri nedeniyle orman yangınları sayısının daha fazla artacağı öngörülmektedir” denilen raporda, “Orman yangınlarıyla etkili mücadele ederek yangın zararlarını önlemek için yangın eylem planlarının ormanlık alanların bitişiğindeki yerlerde de hazırlanması sağlanmalı ve orman yangın zararlarının tespiti ile ilgili tüm verilerin işlenerek, bu alanların ormanlaştırılması çalışmalarının tamamının coğrafi bilgi sisteminde takibi yapılmalıdır” ,fadeleri kullanıldı.