Haberler
Giriş Tarihi : 20-12-2020 10:09   Güncelleme : 20-12-2020 10:09

Sayıştay Raporundan Belediye Yolsuzlukları Çıktı

Sayıştay raporunda birçok belediyeye dair yolsuzluklar ortaya çıktı. Belediyeler arasında Sakarya, Ordu, Fatih ve Üsküdar belediyeleri bulunuyor.

Sayıştay Raporundan Belediye Yolsuzlukları Çıktı

Sayıştayın belediyelere ilişkin yolsuzlukların yazdığı ve daha sonra kaldırılan 2019 yılı denetim raporları dün sabah yeniden okumaya açıldı. Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; Sayıştay raporunda Üsküdar, Fatih, Sakarya ve Ordu belediyelerinde çok sayıda yolsuzluk tespit edildi.

Üsküdar Belediyesi, sadece özel durumlarda kullanılması gereken ancak son yıllarda Türkiye’de olağan durumlarda da başvurulan pazarlık usulüyle 72 ihale yaptı. Bu ihalelerin toplam sözleşme bedeli ise 162 milyon 352 bin 569 lira.

Sayıştay raporunda, yasalara göre yalnızca doğal afet, salgın hastalıklar gibi özel durumlarda işin hızla tamamlanması adına kullanılması öngörülen pazarlık usulünün, Üsküdar Belediyesinde genel bir uygulama hâline getirildiği vurgulandı. Rapor, söz konusu durumu kanuna aykırı buldu.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, aynı alımları bölerek ihale etti. Sayıştay raporuna göre; aynı tarihte, aynı müdürlük tarafından, aynı mahiyette ve aynı yükleniciden yapılan bir alım Kamu İhale Kanunu'nda belirtilen ihale usulleri ile alınması gerekirken, kısımlara bölünerek aynı kanunda özel alım usulü olarak belirtilen doğrudan temin usulü ile yapıldı. Buna göre bazı çiçek ve bitki mal alımları da ihalesiz temin edildi. Belediyede 1 yıl içerisinde 13 özel kalem müdürü değişti. Bu yolla 8 kişi, hiçbir sınava girmeden başka kurumlara memur atandı.

Sayıştay raporu, Fatih Belediyesi’nde özel kalem müdürlüğünün memuriyete sınavsız geçişin bir yolu olarak kullanıldığını ortaya koydu. Raporda ayrıca bazı kadrolara yönetmelikte öngörülen sınav şartı ile öğrenim durumunu sağlamayan personel atandığı tespiti yer aldı. Belediyede programcı kadrosunda sözleşmeli çalışan iki personelin asgari yabancı dil şartını sağlamadığı ifade edilen raporda belediye tarafından Zabıta Müdürlüğü’ne de öngörülen sınav şartını sağlamayan personel atandığı tespit edildi.

Sayıştay raporunda, Sakarya Büyükşehir Belediyesine dair de bilgiler yer aldı. Belediyeye ait Yeni Sakarya Stadyumu, sportif faaliyetlerde kullanılmak üzere Sakaryaspor Tesis İşletmeleri şirketine 11 aylığına 324 bin lira + KDV karşılığında kiralandı. Ancak bu kira ödenmedi. Öte yandan, belediyenin elektrik, doğalgaz, su, temizlik ve çim bakım masraflarını da üstlendiği belirtildi. Sayıştay, kiranın şirketten tahsil edilmesini istedi.