Haberler
Giriş Tarihi : 10-03-2021 13:31   Güncelleme : 10-03-2021 13:31

Şehirler Arası Otobüslerde Yüzde 50 Oranında Yolcu Taşıma Sınırı Kaldırıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen genelgeye göre B1, B2, D1, D2 ve D4 yetki belgesi ile kayıtlı olan taşıtlarda kapasite sınırlaması kaldırılacak.

Şehirler Arası Otobüslerde Yüzde 50 Oranında Yolcu Taşıma Sınırı Kaldırıldı

Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan şehirler arası otobüslerde yüzde 50 oranında yolcu taşıma kısıtlaması kaldırıldı.

Karar İl Hıfzıssıhha Meclisi tarafından alındı. İçişleri Bakanlığınca seyahat edenlerin mağduriyet yaşamaması amacıyla yayımlanan genelde hatırlatıldı. Bu doğrultuda HES kodu sorgulanması zorunlu olduğu belirtildi.

Kısıtlamanın kaldırılmasının ardından açıklama yapan TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, "Son olarak İçişleri Bakanlığının 8 Mart 2021 tarihinde yayınladığı genelgeyle 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamındaki taşımacılık faaliyetlerinde kapasite kısıtlaması kaldırılmıştır. Yolcular otobüsler HES kodu kontrolü yapılarak alınıyor. Otobüsler her seferinde dezenfekte ediliyor. Otobüslerde yolcular için dezenfektan ve maske bulunduruluyor. Yolcuların maske kullanımı zorunluluğu denetleniyor. Personelin her seferde ateş ölçümü yapılıyor. Ayrıca sağlık bakanlığı tarafında hazırlanan Salgın Yönetimi Çalışma Rehberi'nde tüm tedbirler uygulanıyor." dedi.