Haberler
Giriş Tarihi : 23-03-2021 10:24   Güncelleme : 23-03-2021 10:24

Selahattin Demirtaş'a Cumhurbaşkanına Hakaretten 3.5 Yıl Hapis Cezası

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Selahattin Demirtaş'a Cumhurbaşkanına Hakaretten 3.5 Yıl Hapis Cezası

Selahattin Demirtaş'ın 2015 yılında Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Başbakanı olan Ahmet Davutoğlu'na hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı. 

Bakırköy 46. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Selahattin Demirtaş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken avukatları salonda hazır bulundu.

Duruşmada "Hükümeti eleştirdim. Cumhurbaşkanı ve başbakanı direkt hedef almadım" diyen Demirtaş, ''Hükümeti eleştirmek demokratik toplumun görevidir'' diyerek kendini savundu.

Sanık, En Ağır Cezayı Gerektiren Suçtan Cezalandırılmalı

Cumhuriyet savcısı ise, Demirtaş'ın 24 Aralık 2015'te Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, olay tarihinde Başbakan olan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alarak söylemlerde bulunduğunu söyledi. Mütalaada, Demirtaş'ın tek bir eylemle "Hakaret'' ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçları işlediğine yer verilerek, sanığın en ağır cezayı gerektiren suçtan cezalandırılması gerektiği kaydedildi.

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Demirtaş'ın "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.