Haberler
Giriş Tarihi : 13-11-2020 10:57   Güncelleme : 13-11-2020 11:19

Senkaku Adaları İçin Çin ABD ve Japonya'ya Tepki Gösterdi

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Japonya ve ABD'ye, 3 ülke arasında sorun yaratan Senkaku Adaları'nda barış ve istikrarı tehlikeye atmamaları için çağrıda bulundu.

Senkaku Adaları İçin Çin ABD ve Japonya'ya Tepki Gösterdi

Doğu Çin Denizi’nde bulunan Senkaku Adaları, yıllardır Japonya kontrolünde olsa da Çin ve Tayvan adalar üzerinde hak iddia ediyor. Japonya, söz konusu ülkelerle arasındaki diplomatik sorunların başında gelen adaların; tarih ve uluslararası hukuk açısından kendi topraklarının doğal bir parçası olduğunu savunurken Senkaku Adaları üç ülke arasında sınır ihlali iddiaları ile sık sık gündeme gelmeye devam ediyor.

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, ABD Başkanı seçilen Joe Biden ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından; Biden’ın, Çin’in doğusunda bulunan Senkaku Adaları’nın savunmasında Japonya’ya yardım etmesözü verdiğini açıklamıştı.

Suga’nın açıklamasına Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin tarafından yanıt verildi. Biden’ın, Washington’ın Japonya-ABD Karşılıklı İşbirliği ve Güvenlik Antlaşması’nı Senkaku Adaları konusunda uygulama taahhüdünü açıklayan Suga'ya sert tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wenbin, ülkesinin Japonya kontrolünde bulunan adaların Çin topraklarının parçası olduğu iddiasını tekrarladı.

1960 yılında son halini alan söz konusu antlaşmayı, 'Soğuk Savaş’ın bir ürünü' olarak addeden Wang, ABD ve Japonya’ya '3. tarafların çıkarlarına zarar vermeme' ve 'bölgede barış ve istikrarı tehlikeye atmama' çağrısı yaptı.