Haberler
Giriş Tarihi : 04-10-2020 19:26   Güncelleme : 04-10-2020 19:37

Şili Polisi 16 Yaşındaki Protestocuyu Köprüden Attı

Şili'deki hükümet karşıtı protestolarda askeri polisin 16 yaşındaki bir genci köprüden aşağıya attığı görüntü meydana çıktı.

Şili Polisi 16 Yaşındaki Protestocuyu Köprüden Attı

Güney Amerika ülkesi Şili'nin başkenti Santiago'da meydana gelen protestolarda, görevli askeri polisler protestoculara göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti.

Protestolar sırasında 16 yaşındaki bir genç, polislerle dolu olan bir köprüde sıkışıyor. Ortaya çıkan görüntülerde genç protestocu köprüden aşağıya atılıyor ve bir süre yüz üstü hareketsiz kalıyor.

Çocuk Mapocho Nehri'nin altında beton bir kanala düşerken, sığ suda yüzü yere dönük halde hareketsiz bir şekilde görüntülendi. Protestocu çocuğun şu an Santa María Kliniği'nde tedavi olduğu ve hayati tehlikesinin olmadığı açıklandı.

Şili Karabinerileri(askeri polis) sözcüsü General Enrique Monrás ise suçlamaları kabul etmedi. Medyaya açıklama yapan Monrás, polisin suçu olabileceği ihtimalini kabul etse de 'çocuğun gözaltı girişimi sırasında dengesini kaybederek düştüğüne inandığını' ifade etti. Hükümet ise soruşturma açıldığını duyurdu.

Bu açıklamanın ardından muhalet partileri tepki göstererek Şili Karabinerilerinin başkanı olan General Mario Rozas'ın istifa etmesini talep ettiler.