Haberler
Giriş Tarihi : 06-03-2021 00:24   Güncelleme : 06-03-2021 00:55

Sivas'a Gideceklere Uyarı

Sivas’ta İl Hıfzıssıhha Kurulu, yurt dışından ve il dışından kente gelenler için 3 gün boyunca bulundukları ikametten ayrılmama zorunluluğu getirdi.

Sivas'a Gideceklere Uyarı

Çin virüsü risk haritasında sarı bölgede yer alan ve hafta sonu kısıtlamasından muaf tutulan illerden biri olan Sivas, kızarmamak için vaka sayısının artışını önlemeye dönük çalışmalar yapıyor.

Bu amaçla dün toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, tedbirlerle ilgili yeni kararlar aldı. İl dışından gelenlerin virüsü yayma ihtimalini engellemek için alınan kararda, “Toplum sağlığını koruma ve riski yönetme maksadıyla, yurt dışından ve il dışından ilimize gelen vatandaşlarımızın, geldikleri gün itibarıyla ikamet edecekleri adreslerde 3 gün süre ile kalmaları ve ayrılmamaları yönünde; köy, mahalle muhtarları ve kolluk mensupları tarafından bilgilendirilmelerine, bilinçlendirici ve teşvik edici faaliyetlerde bulunulmasına karar verildi” ifadeleri kullanıldı.

Kurul ayrıca, Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği hükümleri kapsamında 1 Mart 2021'den itibaren il geneli taşınan temel eğitim ve ortaöğretim öğrencilerine yemekhanelerde, temizlik ve mesafe kurallarına uygun tedbirler alınması koşuluyla yemek hizmeti verilebilmesini de kararlaştırdı.

Belirlenen kurallara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince idarî ve adlî işlem uygulanacağı hatırlatıldı.