Haberler
Giriş Tarihi : 01-09-2020 21:03   Güncelleme : 01-09-2020 21:03

Siverek'te Şok İddia: Müftülük İmama Virüslü Cenaze Yıkatıp Ölümüne Sebep Oldu

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde müftülükle ters düşen imama ceza olarak virüslü cenaze yıkattılar. Teçhizat kullanmasına izin verilmeyen imam hayatını kaybetti.

Siverek'te Şok İddia: Müftülük İmama Virüslü Cenaze Yıkatıp Ölümüne Sebep Oldu

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde müftülükteki usulsüzlüklere karşı çıktığı için Burçalık köyü imamı Osman Çilenti'ye iki hafta önce Çin virüsü sebebiyle vefat etmiş vatandaşların cenazelerini teçhizatsız bir şekilde yıkama cezası verildi. Koruyucu elbise verilmeyen Osman Çilenti Kovid-19'a yakalandı. Kendini evde karantinaya alan Osman Çilenti'den evindeyken savunma alındı. Çilenti savunmasını verdikten bir gün son hayatını kaybetti. Müftülük cenazeye katılmazken, vefat hakkında duyuru da yapmadı.

İddiaya göre müftülük yönetimiyle bazı konularda tartıştığı için iki hafta önce koronavirüs nedeniyle vefat etmiş kişilerin cenazesini yıkama görevi verildi. 14 imama daha aynı görev verilmişti ancak Osman Çileli, köyden cenaze yıkamak için merkeze çağrılan tek imamdı. Eğitim ve koruyucu kıyafet verilmeyen Osman Çilenti korona virüse yakalandı ve kendini evde karantinaya aldı.

Buna rağmen müftülük yalan söylediği iddiasıyla Çilenti’yi merkeze çağırdı. Covid-19 testinin pozitif çıktığını gösteren raporu yetkililere ulaştıran Osman Çilenti’den hakkında daha önce tutulan iki tutanak nedeniyle savunma yapması istendi. Hasta yatağında olduğu için ilçeye gelemeyeceğini söyleyen Osman Çilenti’den iddiaya göre telefonla savunma alındı. Daha sonra savunmasını imzalaması için müftülükten bir kişi köye gitti. Görevli, savunma tutanağını asansöre koydu ve imzalaması için Çilenti’ye gönderdi. Evrakı imzalayan Çilenti, tekrardan asansörle görevliye ulaştırdı.

Çilenti ertesi gün öldü. Rahime Çilenti eşi Osman Çilenti'nin müftülükteki kimi usulsüzlüklere itiraz ettiği için hedef tahtasına oturtulduğunu söyledi. Eşi, daha önce görev yaptığı köyde lojmanlarına oturulamaz raporu verilince müftülükten ilçe merkezinde görevlendirilmesi yönünde talepte bulundu. Ancak bu talebi, “Şu an bu işlemleri yapamıyoruz” diye geri çevrildi.

Osman Çilenti ise, “Eğer benzer durumda olanların tayinleri yapılırsa ben buna karşı çıkarım, kabul etmem” dedi. Bir süre sonra benzer durumdaki iki imam, köyden ilçe merkezine tayin edildi. Bu meseleler üzerinden müftülük ile ters düşen Osman Çilenti’ye temmuz ayı içinde üç defa denetleme için müftülük görevlileri gönderildi. Birinde Çilenti caminin elektrik sorununu halletmek için ilçe merkezinde bulunuyordu. Bu yüzden hakkında tutanak tutuldu. Bir diğerinde ise köyde yaşayan vatandaşların miras sorununun çözümü için köydeki bir evde bulunuyordu. Görevliler kendisini aradığında, köy içinde olduğunu ve beş dakika içinde camiye gelebileceğini söyledi. Ancak görevliler kendisini beklemeden tutanak tutup ayrıldı.

Osman Çilenti, kendisinden telefonla savunma alınmasından bir gün sonra hayatını kaybetti. Ölüm raporuna korona virüs yazıldı ancak ailesi yaşatılan strese dayanamadığı için kalp krizi geçirdiğini iddia etti. Müftülük yetkilileri cenazeye katılmadı, ölüm hakkında bir mesaj yayınlamadı.

Konuyla ilgili Siverek Müftülüğü'nden bir açıklama yapılmadı. Karar.com editörünün sorularına cevap vermeyen müftülükteki danışma, yetkili kimsenin konuyla ilgili konuşmak istemediğini belirtti.