Haberler
Giriş Tarihi : 25-04-2021 17:00   Güncelleme : 25-04-2021 17:00

Skandallar Bitmiyor: Vebitcoin'in CEO'su 'Baron', Eşi 'Hanımağa', Aylık 1 Milyon 500 Bin Lira Gelir

Vebitcoin'in CEO'su İlker Baş ve Eşi Güliz Baş hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.

Skandallar Bitmiyor: Vebitcoin'in CEO'su 'Baron', Eşi 'Hanımağa', Aylık 1 Milyon 500 Bin Lira Gelir

Thodex skandalının ardından faaliyetlerini durdurduğunu bildiren Vebitcoincom'dan yapılan açıklamada  "Son dönemde kripto para sektöründe yaşanan gelişmelerden dolayı işlemlerimizde beklenenden çok daha fazla bir yoğunluk meydana geldi. Bu durumun finansal alanda şirket olarak bizi çok zorlu bir sürece sürüklediğini üzülerek belirtmek isteriz. Tüm düzenlemeleri ve hak taleplerinizi gerçekleştirebilmek adına faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık. Size en yakın sürede bilgilendirme sağlayacağız" denmişti.

Vebitcoin'in CEO'su İlker Baş, geçtiğimiz perşembe günü 2 kişinin Muğla'nın Menteşe ilçesi Ortaköy Mahallesi'ndeki villasına duvardan atlayarak girmeye çalıştığını ihbar etmiş, adrese gelen jandarma ekipleri şüphelileri gözaltına almış ve şüphelilerin ifadelerinde "Vebitcoin'e para yatırdık. Yaşanan olumsuz gelişmeler üzerine İlker Baş ile konuşmaya geldik. Kendisine zarar vermedik" ifadelerini kullandığı öğrenilmişti.

Olayın ardından İlker Baş ilçe merkezindeki evine geçerken, MASAK'ın Vebitcoin'in Türkiye'deki hesaplarını bloke etmesi üzerine eşi Güliz Baş ve 2 şirket çalışanıyla birlikte gözaltına alınmıştı. Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı ise konuya ilişkin "23 Nisan'da faaliyet gösterdiği tespit edilen şirketin faaliyetini durdurduğu ve yürüttüğü işlemlerle ilgili mağduriyetler bulunduğu iddiaları üzerine, söz konusu olayla ilgili nitelikli dolandırıcılık suçundan soruşturma başlatılmış olup, şirket merkezinde ve bir kısım adreslerde yapılan arama ve el koyma işlemlerine müteakiben şirket yöneticisi ve çalışanları olan 4 kişi gözaltına alınmıştır. Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Şube Müdürlüğü eliyle yürütülen soruşturma çok yönlü olarak ve titizlikle sürdürülmektedir" açıklamasını yapmıştı.

Kendi Baron, Eşi Hanımağa

İlker Baş ve eşi Güliz Baş'ın yasa dışı bir bahis çetesi 4 kişilik lider kadrosunda bulunduğu, çeteye 3 yıl önce yapılan operasyonda Baş çiftinin 34 kişiyle birlikte gözaltına alındığı ve halihazırda Muğla 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde söz konusu dosyadan yargılamalarının sürdüğü öğrenildi. 

Aylık 1 Milyon 500 Bin Lira Gelir

Gözaltına alınan "Baron" lakaplı İlker Baş'ın ifadesinde, “Site faaliyet alanı ve işleyişi bu şekilde devam ediyor. Aylık gelirimden 15 bin lirayı aile ihtiyaçlarım için, kalanının yine şirket için kullanmaktaydım. Söz konusu şirketimin haricinde başka herhangi bir gelir kaynağım bulunmamaktadır. Şirketimde 90 binin üzerinde kayıtlı kullanıcı bulunuyor. Şirketin işlem hacmi aylık ortalama 600 milyon ile 800 milyon lira arasında değişmekte olup bunun binde 2’sini komisyon olarak alıyorum. Eşimin herhangi bir geliri bulunmuyor” dediği öğrenildi.