Haberler
Giriş Tarihi : 15-01-2021 18:31   Güncelleme : 15-01-2021 18:31

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Yeni İstisnalar Açıklandı

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine yeni bir genelge gönderdi. 

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Yeni İstisnalar Açıklandı

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine yeni bir genelge gönderdi. 

Genelgede, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığıyla yapılan değerlendirilmeler sonucubda “Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanan Süre ve Günlerde Muaf Tutulacak Yerler ve Kişilere Dair Liste’ye” yeni eklemelerin yapıldığı ifade edildi. 

Yeni genelgeyle beraber araç muayene istasyonları ve buralarda çalışan personel ile araç muayene randevusu bulunan taşıt sahipleri hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu.

Motorlu taşıt sürücü kursları, havacılık ve denizcilik kursları, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları ve iş makineleri sürücü eğitim kurslarına devam eden kursiyerler için hafta sonları düzenlenmesi zorunlu olan direksiyon eğitim sınavları ile diğer teorik ve uygulama sınavlarında görev alan komisyon görevlileri, usta öğreticiler ve bu sınavlara girecek kursiyerler sokağa çıkma kısıtlamalarında istisna kapsamında yer aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı EBA LİSE TV MTAL ve EBA platformunda yayınlanmak üzere Bakanlığa bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında çalışan uzaktan eğitim video çekimi, kurgu ve montaj faaliyetlerini yürütmekte olan ya da söz konusu çalışmaların koordinasyonunu sağlayan personel sokağa çıkma kısıtlamalarında istisna kapsamında yer aldı.

Alınan kararlar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72.maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara idari işlem uygulanacak..