Haberler
Giriş Tarihi : 08-04-2021 15:34   Güncelleme : 08-04-2021 15:34

SOL Parti Binasına Asılan İstanbul Sözleşmesi Pankartı Sebebiyle İlçe Başkanı Gözaltına Alındı

SOL Parti Hopa İlçe binasına asılan pankartın önceki gece polis tarafından sökülmesinin ardından SOL Parti İlçe Başkanı gözaltına alındı.

SOL Parti Binasına Asılan İstanbul Sözleşmesi Pankartı Sebebiyle İlçe Başkanı Gözaltına Alındı

SOL Parti Hopa İlçe Başkanlığı, parti binalarına astıkları İstanbul Sözleşmesi pankartının indirilmesi için emniyetten arandıklarını açıkladı.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasını protesto eden SOL Parti ilçe binasına ''İstanbul Sözleşmesi'' pankartı asmış, pankart polis ekipleri tarafından sökülmüştü.

SOL Parti üyeleri polis tarafından sökülen pankartı bugün Borçka'da parti binasına astı. Pankartın yeniden asılması sonrasında Borçka SOL Parti ilçe başkanı gece yarısı jandarma tarafından pankartı çıkarması yönünde uyarıldı. Jandarmanın uyarılarını dikkate almayan ilçe başkanı jandarma tarafından evinden alınarak ifadeye götürüldü.

Konuya ilişkin açıklama yapan SOL Parti Borçka İlçe Örgütü, şu ifadelere yer verdi:

''Borçka ilçe binamızda İstanbul Sözleşmesi ile ilgili astığımız pankarttan dolayı dün akşam saatlerinden gece yarısına kadar ilçe başkanımız polis tarafından defalarca aranarak taciz edilmiştir ve savcılık talimatı ile pankartın indirilmesi gerektiği söylenmiştir. İlçe başkanımız,pankartın geçtiğimiz gün Hopa ilçe örgütümüze uygulanan hukuksuzluğu protesto etmek amacıyla ve İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine tepki amaçlı olduğunu iletmesine karşın Borçka Savcılığı ve Emniyeti antidemokratik ve hukuksuz olan bu tavrında ısrarcı olmuştur. İktidarın İstanbul Sözleşmesi’ne ve kadın mücadelesine yönelik bu tavrı ülkemizdeki kadınlara yönelik tacizi, tecavüzü ve cinayetleri arttırmaktadır. İlçe yöneticilerimizin pankartı indirmemesinin ardından binamızın ön tarafından kimliği belirsiz kişilerce pankartımıza ulaşılmış, ilçe başkanımız da sabaha karşı evinden gözaltına alınmıştır. İlçe başkanımıza halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek suçlamasıyla soruşturma açılmış ve ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakılmıştır. Her türlü baskı ve yıldırma politikasına karşın tek adam kararnamesini tanımayacağımızı ve İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğimizi tüm kamuoyuna bildirmek isteriz.''