Haberler
Giriş Tarihi : 21-07-2021 22:10   Güncelleme : 21-07-2021 22:10

Somalı Madencilerin Tazminatını TKİ Ödeyecek

Somalı madencilerin 15 yıldır beklediği tazminatı Türkiye Kömür İşletmeleri'nin ödeyeceği açıklandı.

Somalı Madencilerin Tazminatını TKİ Ödeyecek

15 yıldır tazminat almayı bekleyen Uyar Madencilik işçilerinin alacaklarını Türkiye Kömür İşletmeleri'nin (TKİ) ödeyeceği açıklandı. 

Bağımsız Maden-İş Sendikası'nın duyurusuna göre, sendika ve Uyar Maden İşçileri Meclisi’nden 3 kişilik heyet, pazartesi günü TKİ Genel Müdürü Hüseyin Erdoğan, TKİ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Mert Ayaz, Enerji Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Süleyman Önel ve TKİ Hukuk İşleri Müşaviri Alper Baran’la görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede madencilerin ödemelerinin TKİ tarafından ödenmesi kararlaştırıldı.

Biz Yıllarca Arkadaşlarımızın Hakkı İçin Direndik 

Bağımsız Maden-İş tarafından yapılan açıklamada, ödenecek olan tazminatlara Ali Faik İnter’in ailesinin ölüm, Ali Kandemir ve İdris Sarıkaya’nın iş kazası tazminatlarının TKİ tarafından yapılmayacağı bilgisi verildi. 

Bağımsız Maden-İş Avukatı Mürsel Önder, “Biz yıllarca arkadaşlarımızın hakkı için direndik. Ancak onlar ‘Yasa çıkması gerek’ dedikten sonra ‘Aslında yasaya da gerek yok’ diyerek sorunu bir belirsizliğe ittiler” ifadelerini kullandı.

Önder istekleri karşılanmadığı takdirde dosyayı kabul etmeyeceklerini belirterek, “Bakanlar Kurulu kararıyla ödemelerin TKİ tarafından yapılacağına dair bir mutabakata varılmış durumda. Yaptığımız görüşmede heyet bize Uyar Madencilik işçilerinin kıdem ve ihbar tazminatları yapılacak dedi. Ancak elimizde bir tarih yok. Bunun dışında 2002 yılında babası iş cinayetine kurban giden Ali Faik’in ailesine ödenecek olan tazminatın, iş kazası geçiren Ali Kandemir ve İdris Sarıkaya’nın tazminatlarının dosyaya dâhil edilmesi gerekiyor. Bu durumu kapsamayan hiçbir idari dosyayı kabul etmeyeceğimizi yetkililerle paylaştık. Kendileri ise ‘Biz bürokratız. Bize verilen talimatın kapsamı içerisinde bunlar yok’ dediler. Konuya karşı yaklaşımlarının pozitif olmasının yanı sıra görüşlerini siyasilere ileteceklerini aktardılar. Temennimiz tazminatlara bu 3 arkadaşımızın dâhil edilmesi yönünde” şeklinde konuştu.