Haberler
Giriş Tarihi : 10-06-2021 10:59   Güncelleme : 10-06-2021 10:59

Son 10 Yılda Vatandaşların Toplam Borcu İkiye Katlandı

AKP dönemi Türkiye'sinin son 10 yılında vatandaşların toplam borcu ikiye katlanarak 2 trilyona ulaştı.

Son 10 Yılda Vatandaşların Toplam Borcu İkiye Katlandı

Giderek fakirleşen Türkiye'de halk, çözümü borçlanmada buldu. İşsizliğin giderek arttığı ve TL'nin değer kaybettiği son 10 yılda geçinemeyen vatandaşlar, borçlanarak hayatını sürdürmeye çalıştı. Son 10 yılda vatandaşların toplam borcu ikiye katlanarak 2 trilyon TL’ye ulaştı.

Konu hakkında konuşma yapan CHP Milletvekili Tekin Bingöl, AKP'nin ülkeyi sosyal felakete sürüklediğini belirterek, “AKP’nin yönetemediği ekonomi nedeniyle geçinemeyen, çareyi ise borçlanmakta bulan vatandaş için artık çalınacak kapı kalmadı. Ödenemeyen borçlar ve icra dosyaları her gün katlanıyor” dedi. 

AKP döneminde vatandaşın bankalara olan tüketici ve konut kredisi borçları 872 milyar TL'yi, çiftçilerin 149 milyar TL'yi ve KOBİ’lerin iş yerleri için aldığı kredilerin toplamı 1 trilyon TL’yi gördü.

Doğan Çocuğun Geleceği Bile İpotekli

Çiftçilerin hasat görme umuduyla borçlandığı, işçilerin zor durumda olduğunu söyleyen Bingöl,  “Evine ekmek götüremeyen işçi, dükkanını bir gün daha açmanın hesabını yapan esnaf ve bir hasat daha görme niyetindeki çiftçi krediler alarak bankalara borçlandı. Ancak yönetilemeyen ekonomi nedeniyle kriz daha da derinleşince borçlar da katlanarak arttı. Her yıl milyarlarca liralık açıkla bütçe oluşturan AKP yönetiminde, Türkiye’de borçsuz vatandaş kalmadı. Doğan çocuğun geleceği bile ipotekli hale geldi” ifadelerini kullandı. 

Konu hakkında çalışma yaptığı belirten Bingöl'ün açıklamaları şu şekilde:

“Vatandaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan borcu son bir ayda 4 milyar TL artarak toplam 872 milyar liraya yükseldi. Bu borcun 718,6 milyar lirasını tüketici kredileri, 153,5 milyar lirasını da kredi kartları oluşturdu. Vatandaşın bankalara olan borcu 2002 yılında 6,8 milyar lira iken, 2011 yılında 230,5 milyar liraya, 2021 yılında da kredi borçları toplamı 872 milyar liraya yükseldi. Tüketici ve konut kredisi borçları toplamı son 10 yılda 4 kat arttı. Vatandaşın bankalara olan borçlarını ödeyemediği gerekçesi ile takibe alınan kredi borçları da son 10 yılda 3 kat attı.”

Bingöl, bankaların vatandaştan zamanında tahsil edemedikleri için takibe aldıkları ancak daha sonra da varlık yönetim şirketlerine sattıkları alacaklarından kaynaklanan borcu da Mart 2021 sonu itibarıyla 30,3 milyar liraya ulaştığına da dikkat çekti. Yurttaşların taksitli konut alımları nedeniyle Toplu Konut İdaresine (TOKİ) olan borçları ise 26,4 milyar lira düzeyinde bulunduğunu vurgulayan Bingöl, “Ayrıca bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan toplam borcu 2021’in 6 ayının ardından 928 milyar liraya ulaştı.”