Haberler
Giriş Tarihi : 08-02-2021 22:20   Güncelleme : 08-02-2021 22:20

Sosyal Medya Uygulaması Clubhouse Çin'de Yasaklandı

Komünist Çin yönetimi, sosyal medya uygulaması Clubhouse'u ülke genelinde yasakladı.

Sosyal Medya Uygulaması Clubhouse Çin'de Yasaklandı

BBC'nin haberine göre sesli sosyal medya uygulaması Clubhouse, son haftalarda popülerleşen ve davetiyeyle girilen uygulama sohbet odalarında insanların yazışmadan, konuşarak belli konular üzerinde fikir alışverişi yapmasına olanak sağlaması sebebiyle komünist Çin yönetimi tarafından yasaklandı.

Twitter ve Facebook gibi Çin devletinin kontrolünde olmayan sosyal medya uygulamalarının yasaklı olduğu Çin'de Clubhouse büyük ilgi görmeye başlamıştı. Uygulamanın ses kayıtlarını tutmaması, Çinli kullanıcıların devlet gözetimi endişesi olmadan Çin sosyal medyasında sansürlenen konuları tartışmasına olanak sağlamıştı.

BBC muhabirleri Çin ve Tayvan'dan kullanıcıların aynı sohbet odasında ülkelerinin politikaları hakkında konuştuklarına tanık oldu. İki ülkeden insanlar birbirlerinin ülkelerini ilk defa ziyaret ettiklerinde yaşadıkları hisleri paylaştı. Çin ve Tayvan birbirlerinin topraklarında hak iddia ediyor ve bu konu Çin'de özgürce tartışılamıyor.

Çin'deki Clubhouse kullanıcılarının yoğun ilgi gösterdiği sohbet odaları arasında Uygurların durumlarının; demokrasinin avantajları ve dezavantajlarının; Çin'in Hong Kong'daki politikaların ve diğer sansürlenen konuların tartışıldığı odalar da vardı.

Uygulamanın Çin'deki geleceğine dair bir açıklama yapılmadı.