Haberler
Giriş Tarihi : 03-02-2021 10:59   Güncelleme : 03-02-2021 10:59

SpaceX Roketi İniş Sırasında Patladı

SpaceX'in Starship SN9 uzay aracı uçuş testini gerçekleştirirken Dünya'ya inişi sırasında patladı.

SpaceX Roketi İniş Sırasında Patladı

ABD'li roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'in Starship SN9 uzay aracı, yerel saatle 15.25'te Teksas'taki Boca Chica tesisinden fırlatıldı.

Starship, iniş pistine ulaşmadan önce karmaşık bir iniş manevrası yaparak iniş pistine düştü ve böylece patlama gerçekleşti. Fırlatmanın ardından planlandığı gibi Dünya’ya dönmesi beklenen roket, gelecekteki görevlerde uzaya yapılacak olan dünya atmosferinden geri dönüşü simüle etmek için yaptığı manevradan sonra iniş hızını yavaşlatamadı. Fırlatıldıktan yaklaşık 6 dakika 26 saniye sonra iniş geçtiği sırada yere çarparak patladı.

SpaceX’in Ceo'su Elon Musk, şu anda çok fazla test uçuşu olduğunu ve arızaların beklendiğini kaydetti. SpaceX, roket fırlatma taınıtımından önce internet sitesinde yayınladığı bir gönderide, Starship için güvenli bir iniş gerçekleştirmenin hem önemini hem de zorluğunu belirtmişti.

SpaceX'in daha sonra insanları Mars'a götürmek için tasarlanan Starship prototipini fırlatmak ve indirmek için başka bir girişimde bulunulması bekleniyor.