Haberler
Giriş Tarihi : 26-11-2020 12:21   Güncelleme : 26-11-2020 12:21

Süleymancılara Ait Kuran Kursunda Taciz İddası! Hocalar Olayı Gizlemeye Çalıştı

Süleymancılar cemaatine ait olduğu belirtilen Zümrütevler Kuran Kursu'nda çocukların cinsel istismara maruz kaldığı iddia edildi.

Süleymancılara Ait Kuran Kursunda Taciz İddası! Hocalar Olayı Gizlemeye Çalıştı

İstanbul Maltepe'de bulunan ve Süleymancılar cemaatine ait olduğu belirtilen Zümrütevler Kuran Kursu'nda üç çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı iddia edildi. Bir çocuğun ailesinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunmasıyla olay ortaya çıktı.

İddiaya göre kursa yeni başlayan bir öğrenci yatılı kalan diğer öğrencilerin karınlarının ağrıdığını fark etmesi üzerine durumu hocalarına söyledi. Öğrenciye hocaları tarafından "Önemli bir durum yok. Sen yine de 8. sınıf öğrencilerinden uzak dur" dendiği öğrenildi. Aynı çocuk daha sonraki günlerde namaz kılmak için mescite inerken 8. sınıf öğrencisi bir çocuğun kendisinden yaşça küçük bir çocuğu taciz ettiğini gördü. Bunun üzerine durumu hocalarına bildiren küçük çocuk, hocalarından "büyütülecek bir şey yok" cevabını aldı. 

Yaşananlar üzerine çocuklarını kurstan alarak savcılığa suç duyurusunda bulunan aile "Pandemide okullar uzaktan olunca çocuğum çok sıkılmıştı. Biz de bu süreci faydalı geçirmesi için Kuran kursuna verdik, kursa gittiklerinde telefonlarını hocalara teslim ederler. Kursa başladıktan dört gün sonra hocalardan gizli bizi aradı. ‘Anne burada çok kötü şeyler oluyor beni alın’ dedi, biz de çocuğumuzu almaya gittik. Geldiğinde elinde bir gofret vardı, yaşananları anlattı. Durumu yetkililere anlattın mı diye sorduğumuzda anlattığını ve ‘Büyütülecek bir şey yok’ cevabını aldığını söyledi. Ne yapacağımızı şaşırdık. Başımıza bir şey gelir diye de korktuk ama susamadık. İstismara uğrayan bizim çocuğumuz da olabilirdi. Kim bilir kaç çocuk bunları yaşadı ve göz yumuldu. Benim çocuğumun eline bir gofret verip sakinleştirmeye çalışmışlar. Daha önce de yaşanmış bu durumlar ama aileler çocuklarına inanmamışlar. Ben çocuğuma inanıyorum. Bunu yapanların da, göz yumanların da yargılanmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Ailenin avukatı Deniz Demirdöğen ise konuyla ilgili açıklamasında "Geçen hafta içerisinde Zümrütevler Kuran Kursu’nda çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunulduğu bilgisi tarafımıza ulaştı. Yaptığımız araştırmalarda, anlatılanların buz dağının görünen kısmı olduğunu gördük. Zümrütevler Kuran Kursu’nun aynı zamanda bir tarikat yurdunun bünyesinde bulunduğunu öğrendik. Yaşları 10–14 arasında değişen onlarca çocuk yatılı şekilde yurtta kalıyor. Süleymancılara ait olduğu belirtilen ve Müftülüğe bağlı olarak hizmet vermekte olan Zümrütevler Kuran Kursu ülkemizdeki cemaat, tarikat ve devlet ilişkisini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Sürecin takipçisi olup suçluların adalet karşısına çıkmasını için hukuk mücadelesi vereceğiz" şeklinde konuştu.