Haberler
Giriş Tarihi : 19-03-2021 22:46   Güncelleme : 19-03-2021 22:46

Suudi Arabistan'da İHA Saldırısı Sonucunda Çıkan Yangın Kontrol Altında

Suudi Arabistan, başkent Riyad'da insansız hava araçlarının (İHA) hedef aldığı petrol rafinerisinde çıkan yangının kontrol altına alındığını duyurdu.

Suudi Arabistan'da İHA Saldırısı Sonucunda Çıkan Yangın Kontrol Altında

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'da yer alan haberde, Riyad'da bir petrol rafinerisinin bu sabah İHA'larla hedef alındığı belirtildi. Saldırı sonrası çıkan yangının kontrol altına alındığı belirtilen haberde, herhangi can kaybı ve yaralanmanın olmadığı; rafinerideki petrol kaynaklarının da yangından zarar görmediği ifade edildi.

Haberde, saldırının kaynağına ilişkin bilgi verilmezken "Suudi Arabistan'ın bu korkakça terör saldırılarını" şiddetle kınadığı kaydedildi. Söz konusu saldırılarla sadece Krallığın değil aynı zamanda sivil hedeflerin ve hayatî öneme sahip merkezlerin hedef alındığı vurgulanan haberde, uluslararası topluma bu saldırıların karşısında durma çağrısı yapıldı.

Yemen'deki İran destekli Husiler, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya İHA'larla saldırı gerçekleştirdiklerini duyurmuştu. Husilerin askerî sözcüsü Yahya Seri, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Aramco şirketinin 6 İHA ile tam isabetle hedef alındığını belirtmişti.

Yemen'de İran destekli Husiler, 2014'ün Eylül'ünden bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise 2015'in Mart'ından itibaren Husilere karşı Yemen Hükûmetine destek veriyor.