Haberler
Giriş Tarihi : 11-09-2021 12:02   Güncelleme : 11-09-2021 12:10

Taban Puandan 50 Puan Düşük Alan Öğrenci Kadıköy Anadolu Lisesi'ne Kaydedildi

Taban puanı 455 olan Kadıköy Anadolu Lisesi'ne 405 puan alan bir öğrencinin kaydedildiği ortaya çıktı.

Taban Puandan 50 Puan Düşük Alan Öğrenci Kadıköy Anadolu Lisesi'ne Kaydedildi

Kadıköy Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği, Kadıköy Anadolu Lisesi'ne taban puanın altında kalan bir öğrencinin kaydedildiğini ortaya çıkardı. Taban puanı 455 olan liseye 405 puan alan bir öğrencinin kaydedildiğini tespit eden aile birliği, karara tepki gösterirken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri yerleştirmenin yönetmeliğe uygun olduğunu savundu.

Karar İptal Edilmezse Suç Duyurusunda Bulunulacak

Okula yerleştirilen kız öğrencinin sağlık sorununu gerekçe gösteren yetkililere tepki gösteren Kadıköy Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Seçil Gönül Vurulgan, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe göndererek kararın eğitimde fırsat eşitliğine aykırı olduğunu belirtti.

Kararın iptal edilmemesi durumunda savcılığa suç duyurusunda bulunacağını ifade eden Vurulgan dilekçede, “LGS sonucuna göre öğrenci alınan Kadıköy Anadolu Lisesi'ne 2021-2022 yılı Eğitim-Öğretim döneminde yerleşen son öğrencinin puanı 455.339'dur. Ancak LGS'de 405 puan alan bir kız öğrencinin, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Komisyon kararı ile hazırlık sınıfına yerleştirilmiş olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Öğrencinin sağlık sorunu gerekçe gösterilerek alındığı söylenen bu karar mevzuata aykırıdır.

LGS sonucu ile hak ederek Kadıköy Anadolu Lisesi'ne yerleşen öğrencilerin aldığı puan ile bu öğrencinin puanı arasında 50 puan gibi çok büyük fark vardır. Bu öğrencinin 50 puan farka rağmen komisyon kararı ile Kadıköy Anadolu Lisesi'ne yerleştirilmesi demek, sıralamada önde olan binlerce öğrencinin aldığı sınav puanını hiçe saymaktır. Hakka, hukuka ve vicdana aykırı olarak alınmış bu karar, sadece Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencilerinin değil, tüm Türkiye Cumhuriyeti öğrencilerinin eğitimde fırsat eşitliği ilkesine aykırıdır. Öğrencinin kaydının mevzuatta belirtilen kurallara uygun bir okula alınması, aksi takdirde hukuka aykırı olarak alınan bu kararın iptali için savcılığa suç duyurusunda bulunacağımızı bilgilerinize arz ederiz” ifadelerini kullandı.