Haberler
Giriş Tarihi : 09-03-2021 01:25   Güncelleme : 09-03-2021 01:25

Taciz İddialarının Odağındaki New York Valisi Görevden Azledilebilir

Taciz iddialarıyla gündeme gelen New York Valisi Andrew Cuomo'nun görevden azledilmesi için Eyalet Meclisinde tasarı hazırlandı.

Taciz İddialarının Odağındaki New York Valisi Görevden Azledilebilir

New York Eyalet Meclisinin Cumhuriyetçi lideri Will Barclay, yaptığı basın açıklamasında, valiye yönelik cinsel taciz suçlamarının görevden alma için yeterli olduğunu düşündüğünü belirtti.

Barclay, "Bir süredir bomba gibi iddialar birbiri ardına geldi. Valinin güvenilirliğini kaybettiğini düşünüyoruz." diyerek, New York Valisi Andrew Cuomo'nun eyaletteki bakımevlerinde Çin virüsünden kaynaklanan ölümlerle ilgili verilerin gizlenmesinden de sorumlu olduğunu öne sürdü.

Cuomo'ya yönelik azil tasarısının oylama aşamasına gelmesi için Eyalet Meclis Sözcüsü Demokrat Carl Heastie tarafından desteklenmesi gerekiyor.

Heastie ve New York Eyalet Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Andrea Stewart-Cousins da dün ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda Cuomo'yu, hakkındaki cinsel taciz ve bakımevlerindeki Covid-19 verilerinin çarptırılması iddiaları nedeniyle istifaya çağırmıştı.

Vali Cuomo'un eski danışmanı Lindsey Boylan, 24 Şubat 2021'de Medium adlı ınternet sitesinde yayımladığı makalede, Cuomo'nun 2018'de ofisinde kendisine uygunsuz davranışta bulunduğunu iddia etmişti.

New York Times'a 27 Şubat'ta açıklama yapan Cuomo'nun eski danışmanlarından 25 yaşındaki Charlotte Bennett de 63 yaşındaki Vali'nin geçen baharda kendisine cinsel içerikli bazı sorular sorduğunu öne sürmüştü.

33 yaşındaki fotoğrafçı Anna Ruch, New York Times'a 2 Mart'ta yaptığı açıklamada, Eylül 2019'daki bir düğünde Cuomo'nun kendisine "şaşırtacak ve utandıracak şekilde yaklaşımda bulunduğunu" iddia etmişti.

Cuomo da 28 Şubat'ta yaptığı yazılı açıklamada, bazı davranışlarının "istenmeyen flört" olarak yanlış yorumlandığını, etrafındakilere daha hassas ve mesafeli yaklaşması gerektiğini anladığını belirterek özür dilemiş ancak istifa etmeyi düşünmediğini söylemişti.