Haberler
Giriş Tarihi : 14-03-2021 20:07   Güncelleme : 14-03-2021 20:07

Taliban Sözcüsü: ABD'nin Teklifini Değerlendiriyoruz

Taliban'ın Siyasi Ofis Sözcüsü Muhammed Naim, ABD'nin verdiği son barış teklifini halen değerlendirmekte olduklarını belirtti.

Taliban Sözcüsü: ABD'nin Teklifini Değerlendiriyoruz

Taliban'ın Siyasi Ofis Sözcüsü Muhammed Naim, ABD'nin Afganistan hususunda verdiği son barış teklifini halen değerlendirmekte olduklarını belirtti.

Sosyal medya hesabı üzerinden bugün bir açıklama yapan Taliban sözcüsü Muhammed Naim, devam eden barış müzakereleriyle ilgili olarak Biden yönetiminin sunduğu teklifi halen değerlendirdiklerini, bazı medya kaynaklarında çıkan teklifi reddettikleri yönündeki haberlerin doğru olmadığını belirtti.

Muhammed Naim'in bahsettiği teklif geçtiğimiz günlerde "ABD'nin Afganistan Planı" olarak gündeme gelmişti. Plana göre, Afganistan'daki mevcut siyasi yönetim bir geçiş hükümeti ile değiştirilecek ve Taliban da bu hükümette paydaş olacak.

Plan ülke genelinde ilan edilecek kapsamlı bir ateşkesi de kapsıyor. 

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi ve Taliban ile müzakereleri yürüten heyetin başındaki isim Zalmay Halilzad'ın son günlerde Doha-Kabil arası gerçekleştirdiği görüşme trafiğinde 8 sayfalık bir taslak plan üzerinde müzakereler yapıldığı ifade edilmişti.

Planlar ilgili medyada çıkan haberlerde ise Taliban'ın geçiş hükümetini reddettiği öne sürülmüştü. Naim, açıklamasıyla bu iddaları yalanmış oldu.