Haberler
Giriş Tarihi : 13-09-2021 18:04   Güncelleme : 13-09-2021 18:33

Taliban Yönetimindeki Afganistan'a İlk Resmi Ziyaret Katar Dışişleri Bakanı'ndan

Taliban'ın kurduğu hükümetle resmi olarak görüşen ilk ülke Katar oldu.

Taliban Yönetimindeki Afganistan'a İlk Resmi Ziyaret Katar Dışişleri Bakanı'ndan

Afganistan'a bir ziyaret gerçekleştiren Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman al-Sani, Taliban tarafından kurulan geçici hükümetin üyeleri ile bir araya geldi.

Al-Sani'nin Taliban hükümetinin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Akhund dahil birçok kabine üyesiyle görüştüğü belirtildi.

Taliban'ın Dışişleri Bakanı vekili Emirhan Muttaki görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada "Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Taliban geçici hükümetinin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund ve yeni kabine üyeleriyle verimli görüşme gerçekleştirdi. Kabil Havalimanı'nın yeniden faaliyete geçmesiyle ilgili Katar ülkesinin yardımlarından dolayı teşekkür ederiz" dedi.

Bakan al-Sani'nin Afganistan'a yaptığı ziyaret kapsamında eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve eski Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah ile görüşme gerçekleştirdiği, görüşmelerde Afganistan'da kapsamlı bir hükümetin kurulması konusunun masaya yatırıldığı ifade edildi.

Katar Dışişleri Bakanı al-Sani'nin yaptığı ziyaret, NATO'nun Afganistan'dan çekilmesinin ardından Taliban'ın ülkeyi ele geçirerek hükümeti kurmasının ardından ülkeye yapılan ilk ziyaret oldu.