Haberler
Giriş Tarihi : 02-05-2021 21:31   Güncelleme : 02-05-2021 21:31

'Tam Kapanma' Yine Hiçe Sayıldı: AKP'li Cumhurbaşkanı Kalabalık Bir Grupla Cenazeye Katıldı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında cenazelere katılım sayısı 10 kişiyle sınırlandırılmış olmasına rağmen, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, kalabalık bir grupla cenazeye katıldı.

'Tam Kapanma' Yine Hiçe Sayıldı: AKP'li Cumhurbaşkanı Kalabalık Bir Grupla Cenazeye Katıldı

Cenaze törenlerinde katılım sayısı Çin Virüsü sebebiyle pandeminin başından beri 10 kişiyle sınırlandırılmış olmasına rağmen, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kalabalık bir grupla cenazeye katıldı.

'Tam kapanma'nın daha birinci haftasındayken, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 88 yaşında hayatını kaybeden Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım'ın babası Ahmet Galip Yıldırım'ın cenaze namazına katıldı.

Hayatını kaybeden Yıldırım için Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi'nde cenaze namazı kılınırken, cenazeye, Yıldırım'ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları katıldı.

Cenazeler 10 Kişilik Katılımla Sınırlandırılmıştı

Pandemide vatandaşlar için uygulanan yasaklar AKP'liler tarafından hiçe sayılırken, İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde cenaze törenlerine ilişkin şu ifadeler yer alıyor:

"Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-Devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait e-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.

Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır."