Haberler
Giriş Tarihi : 14-02-2021 19:29   Güncelleme : 14-02-2021 20:07

Tarihi Binaya Asılan Kebapçı Nusret Reklamı İBB'yi Harekete Geçirdi

Galata Kulesi'nin bulunduğu meydanda tarihi binanın tadilat işlemleri sırasında Kebapçı Nusret'in reklam ile örtülmesi tepki çekti. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, "İzinsiz uygulamaya hakkında işlem yapacağız" açıklamasında bulundu.

Tarihi Binaya Asılan Kebapçı Nusret Reklamı İBB'yi Harekete Geçirdi

Beyoğlu’nun Galata semtinde tarihi Galata Kulesi’nin bulunduğu meydanda tadilat işlemleri yapılan tarihi binanın Kebapçı Nusret'in resmi bulunan binayı kaplayacak büyüklükte reklamla örtüldüğü görüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ülkenin "tanıtım elçisi" olarak seçilen Kebapçı Nusret'in resminin tarihi mekanda bu şekilde sergilenmesine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) de tepki geldi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı ve eski Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, "Sözde kültür elçilerinin ticari projeleri için bin yıllık Galata Meydanı'na yapılan bu uygulama kabul edilemez" dedi.

"Tarihi binanın bu şekilde kapatılması reklam yönetmeliği ve kültür varlığı mevzuatına aykırıdır" diyen Polat, "İzinsiz uygulamaya hakkında işlem yapacağız. İlçe belediyesinden alınmış tarihi eser basit onarım uygulaması ötesinde uygulama olup olmadığı ve izinsiz tüm uygulamaların incelenmesi ve işlem yapılması için yarın sabah KUDEB ve İBBMiras ekiplerimiz restorasyon uygulamasını yerinde denetleyecekler" açıklamasında bulundu.

Eskiden kasap şimdilerde kebapçı olan Nusret'in daha önce de 550 yılı aşkın mazisi bulunan Kapalı Çarşı'da astırdığı devasa tabela tepkilere sebep olmuş ve daha sonra kaldırılmıştı.