Haberler
Giriş Tarihi : 16-03-2021 12:51   Güncelleme : 16-03-2021 12:51

Tarihi Binaya Kaçak PVC Doğrama Yaptırıldı

İzmir'in ilk saat kulesinin bulunduğu, 2. Abdülhamit döneminden kalma tarihi binaya kaçak PVC doğrama yaptırıldığı ortaya çıktı.

Tarihi Binaya Kaçak PVC Doğrama Yaptırıldı

İzmir'in ilk saat kulesinin bulunduğu ve 2. Abdülhamit döneminden kalma tarihi binaya kaçak PVC doğrama yaptırıldığı ortaya çıktı. Herhangi bir işlem yapılması yasak olan 131 yıllık tescilli binaya, 7 ay önce taşınan TCDD 3. Bölge Müdür Yardımcısı Cüneyt Can'ın talebiyle birlikte balkon, PVC doğrama ile kapatıldı. 

İddiaya göre, balkonu PVC doğramayla kapattırmaya yönelik tadilat talebi önce Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na bildirildi. İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden gelen yanıtta, koruma altındaki tescilli tarihi binada hiçbir işlem yapılamayacağı belirtildi. Fakat koruma kurulunun itirazına rağmen, Can ve ailesinin taşınmasından yaklaşık 1 ay sonra, tarihi binada tadilata başlandı. Tadilatın ardından tarihi binanın balkonu, PVC doğrama ve cam ile kaplatıldı.

Tarihi binadaki PVC doğrama işinin, kaçak olduğundan dolayı ihaleye çıkılamadığından, genellikle TCDD'ye çalışan müteahhit Davut Ö.'ye yaptırıldığı ve kurumun başka bir birimindeki tamirat işinin içinde gösterilerek usulsüzlük yapıldığı iddia edildi.

Yapılan işlemlerin Cüneyt Can'ın ricacı olduğu mevkidaşı, "emlaktan sorumlu" TCDD 3. Bölge Müdür Yardımcısı Ergün Yurtçu'nun talimatıyla yapıldığı öne sürüldü. Yurtçu'nun usulsüz işlemleri nedeniyle daha önce de hakkında "8 kınama" ve "6 uyarı" dosyası bulunduğu, ancak TCDD Genel Müdürlüğü'nce soruşturma izni verilmediği anlaşıldı.

Çivi çakılması dahi yasak olan tarihi binada yapılan bu işleme karşı çıkan CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, yaptığı açıklamada "Bu tarihi binada TCDD Müdür Yardımcısı Cüneyt Can oturuyor. Fransızlar'dan kalma tarihi bir bina burası. Yanında da saat kulesi bulunuyor. Bölge Müdür Yardımcısı lojman olarak kullanılan bu tarihi binaya taşındıktan sonra pimapen yaptırıyor. Kendi zevkine ve keyfine göre balkonunu kapatarak tarihi binaya zarar veriyor. Burası SİT kurulundan izin alınmadan, çivi dahi çakılamayacak bir bina. SİT Kurulu’na rağmen buraya bu yapıyı yapıyorlar. Tarihi binayı komedi haline getiriyorlar. Tıpkı Bodrum Kalesi'ni Sünger Bob haline getirdikleri gibi... Bu binaya yaptıkları da aynı. Yakıştığını düşünen varsa buyursun söylesin. TCDD Genel Müdürü’ne sesleniyorum; bu bina size babanızdan kalmadı. Burası lojman olarak kullanılabilir, ama buraya çivi bile çakamazsınız. Böyle pimapenle kapatarak tarihi binaya zarar veremezsiniz. Tarihe, kültüre saygınız olması lazım. Bunu derhal eski haline çevirmeniz lazım. SİT Kurulu’na da sesleniyorum; siz de suç işliyorsunuz. Göz göre göre Alsancak'ın göbeğinde yapılan bu rezillik derhal ortadan kaldırılmalıdır" ifadelerini kullandı.