Haberler
Giriş Tarihi : 07-06-2021 17:30   Güncelleme : 07-06-2021 17:37

Tarım ve Orman Bakanlığından 'Şeker Kotası Artırımı' Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı, nişasta bazlı şeker kotasının artırıldığını iddialarının doğru olmadığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığından 'Şeker Kotası Artırımı' Açıklaması

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 2,5’tan yüzde 5’e çıkarıldığı açıklanmıştı.

Kararın duyulmasının ardından vatandaşlar karara tepki gösterirken Tarım ve Orman Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından konu hakkında açıklama yapıldı. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, ''Basın yayın organlarında iddia edildiği gibi NBŞ kotasının %5’e çıkarılması söz konusu değildir. NBŞ kotalarındaki %2,5’lik kota uygulaması devam etmektedir'' denildi. 

Haberler Gerçeği Yansıtmıyor 

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Bazı basın-yayın organlarında 5 Haziran’da yayımlanan Şeker Kotalarının Düzenlenmesi ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik gerekçe gösterilerek daha önce yüzde 2,5 olarak uygulanan nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotalarının yüzde 5’e yükseltildiğine dair gerçeği yansıtmayan haberlere yer verildiği görülmüş, iddialar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Nişasta Bazlı Şeker kotalarının ne kadar olacağı 4634 sayılı Şeker Kanunu ile düzenlenmiştir. Ayrıca, Cumhurbaşkanı kararıyla NBŞ kotaları yüzde 50 artırılabilmekte ve azaltılabilmektedir. NBŞ kotaları, 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile ülke toplam kotasının yüzde 2,5’i olarak belirlenerek yüzde 50 azaltılmıştır. Ayrıca tahsis edilen kotaların en az yüzde 50’sinin glukoz olarak kullanılması hükme bağlanmıştır.

5 Haziran’da yayımlanan yönetmelik ile bu kotalara ilişkin yeni bir düzenleme getirilmemiştir. Netice itibarıyla basın yayın organlarında iddia edildiği gibi NBŞ kotasının yüzde 5’e çıkarılması söz konusu değildir. NBŞ kotalarındaki yüzde 2,5’lik kota uygulaması devam etmektedir.”