Haberler
Giriş Tarihi : 17-02-2021 11:03   Güncelleme : 17-02-2021 11:03

Tartışma Programlarına En Çok Çıkan İsimler Belli Oldu

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, yayımladığı yazıda tartışma programlarında en çok hangi simaların göründüğünü açıkladı.

Tartışma Programlarına En Çok Çıkan İsimler Belli Oldu

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, "Tartışma Programlarının Değişmeyen Yüzleri ve Rekortmen İsimler" başlıklı bir yazı yayımladı. Bildirici, yazısında NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber, Halk TV, Tele 1, KRT ekranlarındaki tartışma programlarını inceledi.

Bildirici, yazısında AKP'ye yakınlığıyla bilinen kanallara ve programa çıkan isimlere dair şu ifadeleri kullandı: "11 Ocak- 7 Şubat tarihleri arasında NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber televizyonlarında dört hafta boyunca en çok tartışma programına çıkma sayısında birinciliği Türk Medya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, Takvim Gazetesi Ankara Temsilcisi Zafer Şahin ve eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner aldı. Üçü de bu dört haftalık süre içerisinde tam 10 akşam tartışma programına katıldılar. “Merkez medya” olarak tanımlayabileceğimiz, siyasi iktidara yakın ve AKP ile iyi ilişkiler içinde olmaya dikkat eden bu beş televizyon kanalındaki tartışma programlarına en çok katılanlar listesi, katıldıkları programların yayımlandığı televizyon kanallarıyla birlikte şöyle sıralandı:

“Melik Yiğitel        CNNTürk 5 + A Haber 5         = 10

Zafer Şahin         CNN Türk 5 + Global 3 + A Haber 2 = 10

Mehmet Metiner     CNN Türk 6 + A Haber 4          =10

Şaban Sevinç        CNN Türk 9                     =9

Hakan Bayrakçı      CNN Türk 8 + Global 1           = 9

Prof. Dr. İlyas Topsakal Habertürk 5  + A Haber 4         =9

Prof. Dr. Burhanettin Duran NTV 4 + A Haber 4            =8

Mete Yarar           CNN Türk 8                   = 8

Metin Özkan          CNN Türk 4 + A Haber 4         = 8

Doç.Dr.H.Basri Yalçın  CNN Türk 5 + A Haber 2         = 7

Ali Haydar Fırat        CNN Türk 7                   = 7"

Faruk Bildirici, muhalif olarak nitelendirilen medya kuruluşlarını ve burada programlara çıkan isimleri ele alarak "Aslında Halk TV, Tele 1 ve KRT gibi eleştirel kanallardaki programlara katılan isimler NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber ekranlarında görünmüyor. Ama Gürkan Hacır, Necdet Saraç, İsmail Saymaz, Elfin Tataroğlu, Fikret Bila, Barış Yarkadaş, Ömer Lütfü Avşar, Deniz Zeyrek, Prof. Dr. Barış Doster, iktidara muhalif veya eleştirel yaklaşan isimlere konulan gizli ambargoyu delebilen ender isimlerden. Bu isimler zaman zaman NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global’de programlara davet edilebiliyorlar. Halk TV, Tele 1 ve KRT’deki tartışma programlarını da eklersek, 11 Ocak- 7 Şubat tarihleri arasında sekiz haber kanalında en çok ekrana çıkma birinciliğini gazeteci Gürkan Hacır’a vermek gerekiyor. İsmail Saymaz, Barış Yarkadaş ve Elfin Tataroğlu ile birlikte KRT’de program yapan Gürkan Hacır, izlediğim dört hafta içerisinde tam 11 akşam ekranlardaydı. 

Ağırlıklı olarak Halk Tv, Tele 1 ve KRT’de de tartışma programlarına katılan ama NTV, CNN Türk, Habertürk ve Haber Global ekranlarında da en çok görülen isimler de şöyle:

Gürkan Hacır   Habertürk 6 +Global 1 +KRT 4         = 11 kez

Necdet Saraç    CNN Türk 4 + Global 2 +Halk TV 2- TELE 1= 9 kez

İsmail Saymaz      Habertürk 3 + KRT 4             = 7 kez

Elfin Tataroğlu      Habertürk 2 + KRT 5             = 7 kez

Fikret Bila          Habertürk 1 + Halk TV 2 + TELE1 4 = 7 kez

Barış Yarkadaş      Global 1+ KRT 4                = 5 kez

Ömer Lütfü Avşar   CNN Türk 3 + Halk TV 1 +TELE 1  = 5 kez

Deniz Zeyrek       Habertürk 3 +TELE 1              = 4 kez

Prof. Dr. Barış Doster NTV 2 + Habertürk 1+ TELE 1      = 4 kez" ifadelerini kullandı.

Muhalefet Ekranlarda Çok Yer Almıyor

Bildirici, muhalefetin ekranlarda olmadığına dikkat çekerek "Elbette her haber kanalının kendine göre bir konuk politikası var ama konukların belirleyici niteliklerinin uzmanlık alanları olmadığı kesin. AKP’nin yayın organı durumundaki A Haber, AKP’li politikacılar ile AKP yanlısı gazeteci ve akademisyenler dışındaki isimlere tamamen kapalı. Haktan Uysal’ın haftanın beş günü yayınlanan “Memleket Meselesi” programında çoğunlukla Melik Yiğitel, Emin Pazarcı, Metin Özkan, Mahmut Övür, Prof. Dr. Burhanettin Duran, Prof. Dr. İlyas Topsakal gibi isimler görünüyor. Haftada bir yayımlanan “Canan Barlas ile gündem” programında da Canan ve Cemil Barlas dışında Sevil Nuriyeva, Bülent Erandaç, Kurtuluş Tayiz neredeyse sürekli yer alıyor. Programa Çiğdem Karaaslan, Bekir Bozdağ ve Cevdet Yılmaz gibi AKP’li politikacılar da davet ediliyor. CNN Türk’teki tartışma programlarının formatı genellikle iktidar yanlısı iki konuk ve karşılarına da AKP’li olmayan ya da eleştirel yaklaşan iki ismi oturtmak şeklinde. CHP’nin halen devam eden boykotu nedeniyle doğan eksiklik, Ali Haydar Fırat, Şaban Sevinç, Necdet Saraç, Hulki Cevizoğlu, Ömer Lütfü Avşar gibi isimlerle giderilmeye ve bir denge oluşturulmaya çalışılıyor. Ama bu kişilerin muhalefeti temsil yetenekleri sorunlu. Kaldı ki, CHP dışındaki muhalefet partileri yöneticileri de bu kanaldaki programlarda nadiren görünebiliyor. İktidarla ilişkisi sorunlu olan iş insanı Turgay Ciner’in sahibi olduğu Habertürk ve Azerbaycanlı iş insanı Elnur Abdullayev’in kurduğu Haber Global’deki tartışma programları, konuk seçimleriyle iktidar kontrolündeki CNN Türk ve A Haber’den farklı bir görünüm sergiliyor. Siyasi iktidara eleştirel yaklaşan bazı gazeteci ve akademisyenler, hatta muhalefet partilerinden Oğuz Kaan Salıcı, Mustafa Kamalak, Cemal Enginyurt, Uğur Poyraz, Berhan Şimşek, Gürsel Tekin, Bülent Tezcan, Ümit Dikbayır gibi politikacılar Habertürk ve Haber Global’deki programlara katılabiliyorlar. Gürkan Hacır, İsmail Saymaz, Elfin Tataroğlu, Fikret Bila, Deniz Zeyrek gibi isimler Habertürk ekranlarında, Necdet Saraç ve Barış Yarkadaş gibi isimler de Haber Global ekranlarında görünebiliyor. Habertürk ve Haber Global’de konuk çeşitliliği de diğerlerinden fazla" şeklinde konuştu.