Haberler
Giriş Tarihi : 29-09-2020 15:22   Güncelleme : 30-09-2020 01:04

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan Şok Eden İdam Açıklaması

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin tekrar başlattığı idam cezası tartışmasına TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan da destek geldi. Şentop, "Belli suçlara mahsus olmak üzere" idam cezasından yana olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan Şok Eden İdam Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yeniden gündeme getirdiği idam cezasının geri getirilmesi tartışması ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop'tan "Çok sınırlı olarak belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması kanaatindeyim" şeklinde açıklamada bulundu.

Valilik Binası önünde toplanan ve demokrasi nöbetine devam eden vatandaşlara seslenen Şentop, idam cezasının her suç için kabul edilemeyeceğine değinirken, devletine kastedenlerin idam ile cezalandırılması gerektiğini söyledi.

"İdam İçin Elimizden Geleni Yapacağız"

Şentop, "Uluslararası anlaşmalar falan var ama bunlar o kadar önemli değil. Amerika'da birçok eyalette idam cezası var. Biz de bunu yapanların devlete kasten isyan edenlerin ceza alması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Mustafa Şentop, Türkiye'de meydanlarda bu işgal teşebbüsüne karşı çıkanların dünya tarafından alkışlandığı söyleyerek, "Yabancı basın Türkiye'de ki halkın mücadelesini, milli iradeye sahip çıkma mücadelesini herkes alkışlıyor. Bir daha Türkiye'de aklından darbe geçirenlerin muvaffak olamayacağını gösteren bir destan yazdınız. Bu teşebbüste bulunanlar Pensilvanya'nın askerleri, Türkiye'yi işgal etmek için harekete geçtiler. Bütün milletimizle beraber Cumhurbaşkanımızla beraber, güvenlik güçlerimizle beraber bunların karşısında durduk"

"Demokrasi Nöbetleri Devam Edecek"

"İnşallah bu nöbet devam edecek. Ne zamana kadar? Cumhurbaşkanımızın, 'Bu iş tamamdır bu iş bitmiştir' dediği ana kadar meydanlardan ayrılmayacağız. 12 Eylül darbesi yapıldıktan sonra o zaman ABD Başkanı Carter'dı. Amerika'da tiyatrodaymış. Kendisine 'Türkiye'de darbe oldu' diye haber veriyorlar. O da diyor, 'Kim yaptı darbeyi?' CIA'den Türkiye masası şefi diyor ki, 'Bizim çocuklar'. Darbe yapanlara, 'Bizim çocuklar' diyorlar. Bunlar da onların çocukları. Bu darbe teşebbüsünde bulunanlar başarılı olsalardı onlar sevinecekti bu millet üzülecekti. Ama onlar üzüldü milletimiz sevindi" şeklinde konuştu.