Haberler
Giriş Tarihi : 14-09-2020 12:43   Güncelleme : 14-09-2020 12:43

TCDD 'Çuf Çuf' ile Martı'ya Rakip Oluyor

TCDD, kullanımı giderek artan elektrikli scooter sektörüne girmeye hazırlanıyor. Yeni markanın adı ise Çuf Çuf olacak.

TCDD 'Çuf Çuf' ile Martı'ya Rakip Oluyor

Kullanımı her geçen gün artan elektrikli scooterlar ile ilgili yasal düzenlemeler netlik kazanmaya başladı. Güvenlik başta olmak üzere çeşitli sorunları ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemelerin belirlendiği ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun başkanlık ettiği Mikro Hareketlilik Ortak Akıl Toplantısı'nda TCDD'nin de Çuf Çuf adı verilen marka ile sektöre gireceği duyruldu.

Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre getirilecek yasal düzenlemenin esasları Bakan Karaismailoğlu tarafından şöyle sıralandı:

1) Elektrikli scooterların azami hızı saatte 18 km olacak.

2) Bu araçlar, otoyol, şehirler arası yollar ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak.

3) Elektrikli scooter kullananlarda 18 yaş sınırı aranacak. 16-18 yaş aralığındakilere ise M ve A1 ehliyetine sahip olmak koşulu ile izin verilecek.

4) Birden fazla kişi elektrikli scooter kullanamayacak.

5) Bu araçlarda kişisel eşya haricinde eşya/yük taşınamayacak.

6) Bu araçların yayaları ve dezavantajlı grupları (engelli/yaşlı) tehlikeye sokmasına izin verilmeyecek.

7) Elektrikli scooterların toplu taşıma araçları ile entegre olacak şekilde kullanımı sağlanacak.

8) Kask, dizlik, reflektör, ceket gibi koruyucu ekipman kullanımı teşvik edilecek.

9) Elektrikli scooterların belirli bölgelere yığılmasının önüne geçilecek.

10) Kamu düzenini bozmayacak ve gürültü kirliliği oluşturmayacak şekilde kullanım sağlanacak.

Ayrıca, elektrikli scooter tanımının kara yolları trafik kanununa ekleneceği de toplantıda ele alınan konulardan biri olurken, bu sayede trafik denetimlerinin gerçekleştirilebileceği belirtildi.

Yönetmeliğin esaslarının belirlendiği toplantıda, elektrikli scooterların şehir içi yollarda eğer bisiklet yolu yoksa sağ şeritten gidebilecekleri kaydedilirken, yapılan düzenleme ile birlikte trafik kurallarını ihlal eden elektrikli scooter kullanıcılarına trafik cezası uygulanabilmesinin önünün açıldığı da paylaşıldı.

TCDD ‘Çuf Çuf’ ile Sektöre Giriyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TCDD’nin de elektrikli scooter geliştirdiğinin bilgisini paylaştı. ‘Çuf Çuf’ isimli elektrikli scooterların ilk etapta istasyonlarda hizmet vereceğini belirten Bakan Karaismailoğlu, elektrikli scooter için TCDD’nin yerli girişimlerden hizmet satın aldığını açıkladı.

Sirkeci Garı’ndaki toplantının ardından bir araya geldiğimiz Bakan Karaismailoğlu, bir dönem Türkiye pazarına gireceği konuşulan dünyanın büyük elektrikli scooter şirketleri ile ilgili de konuştu.