Haberler
Giriş Tarihi : 22-09-2021 15:01   Güncelleme : 22-09-2021 15:01

Temel Karamollaoğlu: Seçime Tek Adayla Girilmeli

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, muhtemel erken seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Temel Karamollaoğlu: Seçime Tek Adayla Girilmeli

Politikyol'dan Murat Aksoy'a konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, seçime tek adayla gidilmesi gerektiğini söyledi.

Saadet Partisi lideri seçimde bulunacakları ittifaka ilişkin olarak "Şu anda hiçbir ittifak somut olarak gündemimizde yok. Çünkü ortada alınmış seçim kararı yok. İttifaklar seçim kararı alındığında ya da seçime gidildiğinde somut olarak konuşulacak, tartışılacak konular. O zaman  partilerle görüşür, kendimize en yakın olan ile bir uzlaşma metni üzerinde anlaşır yerimizi alırız" dedi.

Bulunacağımız İttifakı İlkelere Göre Belirleyeceğiz

Bulunacakları ittifakı belli ilkelere göre beliryeceklerini kaydeden Karamollaoğlu "Bunlardan ilki, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin değişmesi. Bu bizim olmazsa olmazımız. Bunu savunanlarla bir arada olmamız mümkün değil. Bugünkü cumhurbaşkanlığı sistemi otoriter bir rejim meydana getiriyor, bunu hepimiz yaşayarak görüyoruz. Bu konuda bir tereddüt yok, bu çok açık" diye konuştu.

İkinci ilkelerinin adaletin "kamil manada teşekkülü" olduğunu belirten Karamollaoğlu "Yine bugün Türkiye’de adaletin olmadığını da biliyoruz" dedi.

Seçim İkinci Tura Bırakılmamalı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmaması gerektiğini belirten Karamollaoğlu, "Benim kanaatim süreci uzatmamak için tek aday üzerinde ittifak edilebilmesi. Bunun daha doğru olabileceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Karamollaoğlu iktidarın değişmesi halinde muhafazakarların kaybedeceği iddialarına ilişkin olarak ise "Ben böyle bir şeyin olabileceğine inanmıyorum, ihtimal de vermiyorum. Bizim tersine kazanımları bir kesimin değil, herkese eşit biçimde hak ve özgürlüklerden yararlanmasını sağlamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

CHP'nin Yeni Çözüm Süreci Çıkışı

Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kürt meselesi mecliste çözülür ve o siyasi partilerden biri de HDP’dir, sorunun siyasi muhatabı HDP’dir" sorunun Meclis'te çözülebileceğine ilişkin açıklamalarının da değerlendiren Karamollaoğlu, "Türkiye’nin şu anda maalesef en ciddi siyasi problemidir Kürt Sorunu. Dahası Orta Doğu’nun da problemi. Burada elbette bütün siyasi partilerin bu sorun karşısında daha duyarlı olmaları gerekiyor. Biz ülkenin bütünlüğünü de dikkate alarak demokratik, insan haklarına saygılı, hakkı üstün tutan bir anlayışla bu meseleye yaklaşıyoruz. Elbette çözüm Meclis’te siyasi partilerin katılımıyla olur" dedi.

"Şu konu da var, siyasi partiler HDP seçmeninin desteğini almak istiyor. Buna uygun siyaset izliyorlar. Açıkçası burada kendisini en rahat hisseden Tayyip Erdoğan. İstanbul seçimlerimde olanları hatırlayalım. Tecritte olan Öcalan’a bir akademisyen yolladı ve seçim sonuçlarını etkileme amaçlı mektup aldı. Yine kırmızı bültenle aranan birini devlet kanalına çıkardı. Peki ne için, HDP’li seçmenlerin oylarını almak için" diyen Karamollaoğlu, "Onun attığı adımları başka kimse atamaz. Bu adımları biz ya da başka bir parti yapsa, ertesi gün kapatma davası açılır. Erdoğan’ın bu rahatlığının nedeni suç işlediğinde kendisine dokunacak birinin olmayacağı. Bu açıdan yaptıkları suç. Alenen suç işliyor ama onu mahkemeye götürecek, onun hakkında dava açacak kimse yok ki. Bu rahatlık nedeniyle seçim sürecinde HDP oylarını almak için yeni bir çözüm süreci de başlatabilir ama ben seçim sürecinde bunun sonuç vermeyeceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.