Haberler
Giriş Tarihi : 14-10-2021 12:02   Güncelleme : 14-10-2021 12:47

Temelli: Evet Oyu Verdiğim İçin Pişman Değilim

Eski HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli 2010 referandumunda AKP ile iş birliği yaptığı için pişman olmadığını söyledi.

Temelli: Evet Oyu Verdiğim İçin Pişman Değilim

Eski HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Sezai Temelli, Türk ordusuna kurulan kumpasların önünü açan ve Fetullahçı teröristlerin yargıda kadrolaşmasına imkan sağlayan 2010 referandumunda AKP ile işbirliği yaparak "evet" oyu verdiği için pişman olmadığını söyledi.

Artı Gerçek'ten Canan Kaya'ya açıklamalarda bulunan Sezai Temelli, "'Yetmez ama evet' konusuna gelince, 2010 referandumunda 'evetçiler', 'boykotçular' bir de 'iktidara muhalif olan ama Anayasadaki bu reformların da değişmesini isteyen' bir kitle var. Evet, ben 'yetmez ama evet' programını sürdüren arkadaşlarla zaman zaman bir araya geldim. Anayasa referandumunda da 'evet' oyu kullandım. Ancak 'yetmez ama evet' kampanyasının yürütücüsü değildim. Beni de davet ettiklerinde birkaç toplantılarına katıldım ve Anayasa değişimi konusunda da açıkça söyleyeyim 'evet' dedim" dedi.

Canan Kaya'nın "Evet oyu kullandığınız için pişman mısınız?" sorusuna ise Temelli "Hayır. 2010 koşullarında vesayete karşı verilmiş, 12 Eylül ve darbecilerin yargılanması gibi çok çok önemli değişiklikler var orada. Bu, Türkiye’deki askeri vesayete karşı aslında önemli bir hamlenin adresi. Ama bu referandum, AKP’nin işine de yaramıştır. AKP’nin işine yaramasını engelleyebilirdik. İşte, özeleştiriyi burada verebilirim" yanıtını verdi.