Haberler
Giriş Tarihi : 29-04-2021 14:59   Güncelleme : 29-04-2021 14:59

TESK Başkanı: İçki Satışına Devam Edeceğiz

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yayımlanan tam kapanma genelgesinde herhangi bir kısıtlama öngörülmediği için alkollü içki satışının devam edeceğini açıkladı.

TESK Başkanı: İçki Satışına Devam Edeceğiz

Hükümetin alkolü kanunsuz bir biçimde yasaklama çabalarına esnafın direnişi sürüyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı tam kapanma genelgesinde, yasakların uygulanacağı 17 gün boyunca alkollü içki satışına dair hiçbir şey bulunmadığı için satışlara devam edileceğini bildirdi.

Kendi yayımladığı genelgede herhangi bir alkol yasağına yer vermeyen Süleyman Soylu, emrindeki valiliklerle birlikte alkol satışının yasaklandığı hususundaki hukuksuz "tebliğ"leri esnaflara iletmeye başlamıştı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, böyle bir yasağın uygulamaya konulmadığını belirterek "Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısından yasakla ilgili böyle bir karar çıkmadı. İçişleri Bakanlığı’ndan da satış yasağına ilişkin genelge gelmedi. Ne yapacağız, biz kendi kendimize ‘yasal düzenleme yayımlanmadı ama yasak var' deyip kafamıza göre yasak mı uygulayacağız? Şu anda ülke olarak olmayan bir yasağı konuşuyoruz. Sosyal medyada bir iddia ortaya atıldı. Biz de mevzuat ne diyor diye baktık. Yasağı göremedik. Biz doğal olarak satmaya devam edeceğiz. Yasakla ilgili bir genelge yayımlanır da bize yazı gelirse o zaman gereğini yapar, tüm teşkilatımıza ‘yasak geldi, satmayın' deriz" şeklinde konuştu.

Hükümetin ikircikli tavrının yarattığı kafa karışıklığıyla ilgili konuşan Palandöken, "Esnafa ceza kesilirse, bu hangi yasa maddesine aykırılıktan olacak? Cezanın miktarı ne olacak? Ortada bir yasak yok ki, cezası olsun. İnternette, orada buruda yoruma dayalı olarak konuşulup duran ceza hangi yasanın hangi maddesinden uygulanacak, ben bilmiyorum. İki gündür olmayan bir yasağın olmadığını anlatmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.