Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-03-2021 14:31   Güncelleme : 23-03-2021 14:31

The Economist: Türkiye Döviz Kriziyle Karşı Karşıya

İngiltere merkezli haftalık ekonomi dergisi The Economist, bu hafta yayımladığı dergide Türkiye'de yaşanan döviz sorununa değindi.

The Economist: Türkiye Döviz Kriziyle Karşı Karşıya

İngiltere merkezli ekonomi dergisi The Economist, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasının ardından Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybını yazılarına taşıdı.

Geçtiğimiz iki yılda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın üç başkanının Erdoğan tarafından görevden alındığına vurgu yapan The Economist, TCMB'nin bu niteliğiyle "Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye aday" olduğunu ifade etti.

"Türk Lirası, Pazartesi günü Asya piyasalarında dolar karşısında yüzde 15'ten fazla değer kaybetti. Analistler yeni bir döviz krizi için alarm zillerini çaldı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası yüzde 9'dan fazla düştü" ifadeleriyle Türkiye'de yaşanan ekonomik durumu aktaran The Economist'teki değerlendirmede geçtiğimiz Pazartesi günü için 'Kara Pazartesi' ifadesi kullanılarak Türkiye'nin ciddi bir döviz kriziyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Economist dergisinde yayımlanan yazıda "Ağbal'ın görevden alınması benzerleri arasında en dramatik örnek oldu. Uzun bir gecikmenin ardından 18 Mart'ta yapılan faiz artırımı, Merkez Bankası'nın Erdoğan hükümetinin bir uzantısı olmaktan daha fazlası olduğuna yönelik yatırımcılarda umut yaratmıştı. Ancak umutlar suya düştü. Ağbal'ın politikasının geriye çevrilmesi an meselesi. Dört yılda dolar karşısında yarı yarıya değer kaybeden ve son süreçte bir nebze soluk alan Türk Lirası yeniden uçurumun kenarında. Ağbal'ın enflasyonu dizginlemek için sıkı tedbirler uygulama gayreti umutları yeşertmişti. Erdoğan tek bir imzasıyla bu umutları ve para biriminin değerini yeniden zora soktu" ifadeleri kullanıldı.

"Ülke Tarihinde Benim Hatırlayabildiğim En Kötü Kamu Politikası Kararı"

Dergiye görüş veren Bluebay portföy yönetimi şirketinin stratejisti Timothy Ash, "Bu neredeyse Brexit kadar kötü bir karar. Ülke tarihinde benim hatırlayabildiğim en kötü kamu politikası kararı" yorumunu yaptı. Economist'te yer alan yazıda, TCMB'nin yeni başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun faizle ilgili görüşlerine de yer verildi. Merkez Bankası'nın yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu hafta başında yaptığı açıklamada, geçtiğimiz ay yüzde 15,6 düzeyiyle alarm veren enflasyonla mücadeleyi sürdüreceğini duyurdu. Ancak bu açıklama yatırımcıları etkilemekten uzak görünüyor. Çünkü Kavcıoğlu da şimdiye kadar Erdoğan'ın uzun zamandır savunduğu ancak önde gelen ekonomistlerin alay ettiği 'enflasyonla mücadele için faizi düşürme' görüşünü benimsiyordu. Kavcıoğlu geçtiğimiz ay bir gazetedeki köşesinde, 'Merkez Bankası'nın yüksek faiz politikasında ısrar etmemesi gerekir. Dünyada faizler sıfıra yakınken bizde faiz artışına gitmek ekonomik sorunları çözmeyecektir . Çünkü, faiz artışları dolaylı olarak enflasyonun artmasına yol açacaktı' görüşünü savunmuştu" şeklinde konuştu.

Portföy yönetimi şirketi GAM'ın yatırım direktörü Paul McNamara ise "Benim tahminimce Erdoğan bu ölçüde dış borcu olan bir ülkenin, arzu ettiği gibi düşük faizler belirleme serbestisine sahip olmadığını bir şekilde anlayacak" diedi. McNamara, "Erdoğan ve Merkez Bankası gönülsüz de olsa piyasalara teslim olacak. Taşıyabileceklerinden daha büyük yükü sırtlandıklarını fark etmeleri gerekiyor" dedi