Haberler
Giriş Tarihi : 30-07-2021 13:20   Güncelleme : 30-07-2021 13:45

THK'dan Kovulan Söndürme Uçağı Pilotları: 'Gelin Yangını Söndürün' Deseler Söndürüp Döneriz

THK yönetimine getirilen kayyumun işten çıkardığı söndürme uçağı pilotları, kendilerinden istendiği takdirde orman yangınlarını söndürebileceklerini söylediler.

THK'dan Kovulan Söndürme Uçağı Pilotları: 'Gelin Yangını Söndürün' Deseler Söndürüp Döneriz

2019 yılında THK'ya Kayyum Heyeti Başkanı olarak atanan AKP'li eski Bakan Cenap Aşçı, kurumda görev yapan yangın söndürme uçağı pilotlarını işten çıkardı. Pilotların işten çıkarılması sonucu uçaklar da çürümeye terk edildi.

Son günlerde çıkan yangınlara müdahale ederek durumu kontrol altına alabilecek pilotların ve uçakların olmaması vatandaşların tepki göstermesine neden oldu. Kendisine gelen tepkilere yanıt veren Aşçı ise, “Ben pilotları iş yapmadan oturtsaydım THK’ye iki yıllık masrafı 25 milyon TL’ydi. 2020 yılında pilotların sözleşmesi bitmişti ve ben de uzatmadım” diyerek kendisini savundu.

Rus Uçakları Türkiye Coğrafyasına Uygun Değil

THK kayyumlarının işten attığı yangın söndürme uçağı pilotları son gelişmelere yönelik açıklamalarda bulundu. THK’nin işten attığı Türkiye'nin ilk yangın söndürme uçağı pilotu İsmail Çınar, “Tarım ve Orman Bakanlığı THK’den yangın söndürme uçağı kiralamadığı için biz de çalışamıyorduk. Uzun bir süre THK maaşlarımızı ödemedi ve alacağımız da var. Benim ömrüm yangın söndürmekle geçti. THK’de 1995- 1996 yılından 2020 yılına kadar THK’de görev yaptım. İlk Türk söndürme uçağı pilotuyum. Biz başarıyla görev yaptık. Kullandığımızın uçakların da herhangi bir sıkıntısı da yoktu. Biz yangınların büyümesini önlüyorduk, hemen müdahale ediyorduk” dedi.

Rusya’dan kiralanan uçaklarını Rus pilotların kullandığını ve bu pilotların da Türkiye coğrafyasını bilmediğini belirten Çınar, “Bu uçaklarda sadece bir tane Türkiyeli gözlemci pilot bulunuyor. Rus pilotların çok fazla yangın tecrübesini olmadığını bilmiyoruz. Bugün gelin bu yangını söndürün deseler o uçaklara atlarız, o yangını da söndürüp döneriz” diye konuştu.

Eski THK söndürme uçağı pilotu Yücel Akyol da, ''Rusya’dan kiralanan uçaklar düz arazi uçağı. Rusya ve Amerika gibi ülkelerde başarılı olur ama Türkiye'nin arazisinde çok başarılı olamaz” ifadelerini kullandı.

Uçakların Tek Sorunu Yedek Parçalarının Zor Bulunmasıydı

Uçakların çok eski olduğunu ve bu sebeple kullanılamadıklarını iddia eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin kendisine 'pilot' diyerek yaptığı açıklamaları anımsatan Çınar konuşmasında, “Bütün dünya THK’nin elindeki söndürme uçaklarını kullanıyor. Bu uçaklar, söndürme çalışmalarında çok daha etkin. Arkadaşlarımız ya işten atıldı ya da işten ayrılmak zorunda kaldı. Uçaklarımızın tek sorunu, son yıllarda yedek parçasının zor bulunmasıydı. Ancak o parçalarda mutlaka bir şekilde bulunuyordu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin çok az bir uçuş tecrübesi var ve kendisinin pilot olduğunu söylüyor. Hayatında yangın görmemiştir ama Rusya’da, başka yerlerden uçak kiralamaya kalktı. Kendisi, daha iyi bildiğini söylüyor. Bizim tecrübemiz bir kalemle silindi. Söndürme uçağı pilotu yetiştirmek kolay değil” ifadelerine yer verdi.

Uçakların uçamaması durumunda devletin yeni uçaklar alması gerektiğine vurgu yapan Akyol ise, ''THK’nin söndürme uçaklarıyla tam 12 yıl uçtum ve 33 yıllık pilotum. O Uçaklar uçamıyor deniyor. Eğer uçaklar uçamıyorsa devletimiz yeni uçaklar almalıydı ve yangınları söndürmeye devam etmeliydik.

Eğer istenirse bu ekiple o uçaklar yine uçurulabilir. Bu uçakların hemen uçması mümkün değil ama uçuşa hazırlanabilir. Şuan o uçaklar hurda gibi duruyor. Ülke bizim ülkemiz, ormanlar bizim ormanlarımız. Biz yıllara bu işi layıkıyla yaptık'' dedi.

30 Metreden Bırakılması Gereken Suyu 150-200 Metreden Bırakıyorlar 

26 yıllık pilot olduğunu belirten Burhan Güler de Rus uçaklarının 30 metre üzerinden bırakmaları gereken suyu 150-200 metre yukardan bıraktığını, yangının bu sebeple söndürülemediğini açıkladı. 

THK'da 4 yıl boyunca görevini başarıyla yerine getiren Güler, "Bu uçakların dünyada çok fazla üretimi yok çünkü özel uçaklar. Dünyada bu uçaktan 125 tane falan vardır ve bu yüzden çok kıymetliler. Orman Genel Müdürlüğü bu uçaklardan satın almak istese, üretici firmaya başvursa en erken 24 ayda alabilir. Çünkü sipariş üzerine üretim yapıyorlar. Gelecek yıllarda daha da fazla orman yangını olacak. Orman Genel Müdürlüğü’nün çalışmasına göre yangınlar gelecek yıllarda Karadeniz’e de kayacak. Rus uçakları manevra yapamıyor, vadideler giremiyor. Çok yüksek irtifadan su atıyorlar. Yangının 30 metre üzerinde suyun bırakması lazım. Bu uçaklar 150- 200 metre yükseklikte su bırakıyor. Bu yüzden de yangını kontrol altına almada çok etkili olamıyorlar” şeklinde konuştu.