Haberler
Giriş Tarihi : 23-10-2020 22:29   Güncelleme : 23-10-2020 22:29

Times Gazetesi: Hamas İstanbul'da Siber Saldırı Ofisi Kurdu

İngiltere'de yayınlanan Times gazetesi, Hamas örgütünün İstanbul'da siber saldırı ofisi kurduğunu iddia etti.

Times Gazetesi: Hamas İstanbul'da Siber Saldırı Ofisi Kurdu

İngiliz Times gazetesi, Filistinli örgüt Hamas'ın, siber saldırı ve karşı istihbarat faaliyetleri için Türkiye'de gizli bir merkez kurduğunu iddia etti

Gazetenin Kudüs muhabiri Anshel Pfeffer imzalı haberde merkezin, Hamas'ın Gazze'deki askeri lider kadrosu tarafından yönetildiği ve Türkiye'de hükümetin bilgisi dahilinde olmadan açıldığı öne sürüldü.

Batılı istihbarat servislerine dayandırılan haberde, İstanbul'daki merkezin Hamas'ın resmi ofisinden ayrı olduğu belirtiliyor.

Times'a konuşan Batılı istihbarat kaynaklarına göre Hamas'ın siber saldırı ve karşı istihbarat faaliyetlerini yürüten unsurlar, Türkiye'deki diğer Hamas üyeleri tarafından bilinmiyor, Türkiye hükümetini de birimin varlığından haberdar etmedi.

Haberde, merkezin Gazze'deki kıdemli Hamas üyesi Samakh Saraj tarafından yönetildiği ve doğrudan Hamas lideri Yahya Sinvar'a rapor verdiği bildiriliyor.

Times'taki haberde merkezin üç görevinden söz ediliyor. Birincisi, silah üretiminde kullanılmak üzere "çifte kullanım" amaçlı ekipman satın almak.

Ayrıca Hamas'ın Arap ülkelerindeki düşmanlarına karşı siber operasyonları koordine etmek de görevlerden biri olarak sıralanıyor. Bunlar arasında Gazze'deki rakip Filistin Yönetimi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Orta Doğu ve Avrupa'daki temsilcilikleri bulunuyor.

Üçüncü görevin ise Hamas içinde sadakatinden şüphe duyulanların gözetlenmesi ve sorgulanması ile ilgilenmek olduğu belirtiliyor.