Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-03-2021 11:40   Güncelleme : 18-03-2021 11:40

TOFAŞ Üretime Ara Vereceğini Duyurdu

Otomotiv devlerinden TOFAŞ, bileşen eksikliği nedeniyle üretime 2 hafta ara vereceğini duyurdu.

TOFAŞ Üretime Ara Vereceğini Duyurdu

Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (TOFAŞ) bileşen eksikliği nedeniyle üretime 2 hafta ara vereceğini duyurdu.

Küresel çapta yaşanan lektronik bileşen (mikroçip) tedarik sorunu nedeniyle böyle bir karar aldığı belirtilen TOFAŞ'ın, KAP’a yaptığı açıklamada, “Bünyesinde söz konusu mikroçiplerin kullanıldığı bazı parçaların yurtdışından tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar sebebiyle 19 Mart 2021 akşamı mesai bitiminden 5 Nisan 2021 tarihine kadar iki hafta süreyle fabrikamızda üretim faaliyetlerine ara verilecektir” ifadelerini kullanıldı.

TOFAŞ'tan KAP'a yapılan tam açıklama şu şekilde: 

"Geçtiğimiz yıldan beri tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle otomotiv endüstrisi de dahil olmak üzere küresel ölçekte birçok sektörü etkileyen elektronik bileşen (mikroçip) tedarik sorunu yaşanmaktadır. Tofaş, ürünlerindeki yüksek teknoloji, giderek artan elektronik bileşim kullanımı ve dünya ile bütünleşik üretim sistemi sebebiyle söz konusu mikroçip tedarik sorunundan etkilenmektedir.

Bu kapsamda bünyesinde söz konusu mikroçiplerin kullanıldığı bazı parçaların yurtdışından tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar sebebiyle 19 Mart 2021 akşamı mesai bitiminden 5 Nisan 2021 tarihine kadar iki hafta süreyle fabrikamızda üretim faaliyetlerine ara verilecektir.

Söz konusu kararın etkilerinin asgari seviyede tutulması amacıyla, üretime ara verilen süre içerisinde üretim tesislerinin bazı periyodik bakım çalışmaları gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte, Şirketimizin üretim dışında kalan operasyonları faaliyetlerine devam edecektir. Konuyla ilgili önemli gelişmeler yatırımcılarımızla ayrıca paylaşılacaktır"