Haberler
Giriş Tarihi : 04-11-2020 11:15   Güncelleme : 04-11-2020 11:25

Trump: Sayımın Durmasını İstiyoruz Yüksek Mahkeme'ye Gideceğiz

ABD Başkanı Donald Trump, seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasının ardından kameralar karşısına geçerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Trump: Sayımın Durmasını İstiyoruz Yüksek Mahkeme'ye Gideceğiz

ABD'de gerçekleşen 56. başkanlık seçiminde an itibariyle Biden 238 Trump ise 213 delegeye ulaştı. 270 delegeye ulaşan adayın ABD'nin yeni başkanı olacağı seçimde sonuçlar açıklanmaya devam ediyor.

Son olarak Arizona'da da kazanan ABD'nin halen Başkanı olan Donald Trump, seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasının ardından kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Zaferini ilan eden Trump, "Bu ülkenin iyiliği için hukukun düzgünce ilerlemesini istiyoruz. ABD Yüksek Mahkemesi'ne gideceğiz. Sayımın durmasını istiyoruz" dedi.

Trump'ın açıklamasının tamamı şu şekilde:

"Öncelikle eşime, aileme, Başkan Yardımcısı Pence'e ve ekibime teşekkür ediyorum. Gelen sonuçlar çok güzel. Büyük bir kutlamaya hazırlanıyor her şey için hazırdık. Çünkü çok ciddi bir farkla kazanıyoruz şu anda. Neredeyse 690 bin kişi farkla öndeyiz.

Bu ülkenin vatandaşları inanılmaz bir şekilde sandığa gitti. Seçimlere katılım çok yüksek, bunun bir benzeri yok. Florida'da kazanmayı beklemiyorduk. Orayı da kazandık. Ohio'yu, Texas'ı kazandık. Georgia'ya da açılmamış yüzde 7'lik oy kaldığına göre bizi yakalamaları asla mümkün değil. Arizona'da çok imkan var. Orada da bizim için zafer olacağını söyleyenler var.

Ama en önemlisi Pensilvanya'yı çok büyük farkla kazanıyoruz şu anda. 600 bin oy fark var. Bunlar başa baş bile değil. Yani zaten oyların yüzde 64'ü sayılmış durumda, bizi yakalamalarına imkan yok. Michigan ve Wisconsin'de de biz kazanıyoruz. Teksas Valisi beni aradı ve kutladı. Büyük olasılıkla başkanınız biz olacağız.

Kazanamayacaklarını biliyorlardı. Bir anda her şey durduruldu. Bu Amerikan halkına yapılan bir ihanettir. Ama şunu söyleyebilirim ki biz bu seçimi kazandık, bizi yakalamaları imkansız."

'Yüksek Mahkemeye Gideceğiz'

ABD yüce mahkemesinden artık oy vermelerin durdurulmasını istiyoruz. Artık sabahın dördünde açılmamış oylar çıktı denmesini istemiyoruz. Benim için çok üzücü bir an. O yüzden şimdi hedefimiz, seçimin bu ülkenin iyiliği için hukukun düzgünce ilerlemesi. ABD yüksek mahkemesine gideceğiz. Sayımın durmasını istiyoruz."