Haberler
Giriş Tarihi : 22-09-2020 21:44   Güncelleme : 22-09-2020 21:44

TTB Başkanı: Sağlıkçılara Yapılması Gereken Periyodik Testler Ayrıcalıklı Zümreye Yapılıyor

Türkiye Tabipler Birliği Başkanı Sinan Adıyaman, "Pandemide en önde çalışan sağlıkçılara yapılması gereken periyodik testler, ayrıcalıklı bir zümreye yapılıyor" dedi.

TTB Başkanı: Sağlıkçılara Yapılması Gereken Periyodik Testler Ayrıcalıklı Zümreye Yapılıyor

Türkiye'de özellikle yaz aylarının ortasından itibaren hızlı bir artış gösteren Çin virüsü vakaları, Türkiye'nin pek çok bölgesinde hızlı bir şekilde yayılıyor. Mart ayından bu yana yoğun bir çaba gösteren sağlık çalışanları periyodik olarak Çin virüsü testine tabi tutulmaları gerekirken, TTB Başkanı böyle bir uygulama olmadığını ifade etti.

Euronews'e konuşan Türkiye Tabipler Birliği Başkanı Sinan Adıyaman, 39’u hekim olmak üzere 90’dan fazla sağlıkçının yaşamını yitirdiğini söyledi ve sağlıkçıların bu süreçte kendilerini yorgun, bıkkın ve öfkeli hissettiğini ifade ediyor. Pandemi ile mücadele bireysel ve kamusal tedbirlerle olur diyen Adıyaman, şu anda pandemi ile mücadelenin bireylere bırakılmasından yakınıyor.

Çin virüsünün ilk etabındaki artan vaka sayılarının aşağılara kadar çekilmesinde büyük bir fedakarlık içinde çalışan sağlıkçıların ciddi katkısı olduğunu söyleyen Adıyaman, şu anda sağlıkçıların ekipman dahi bulamadıklarını vurguluyor.

Ayrıca sağlıkçıların bir tepkisi de bu hastalığın meslek hastalığı olarak kabul edilmemesine. TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, iktidar ve muhalefet partilerine bu yönde bir yasa tasarısı sunmalarına rağmen, sağlıkçıların bu talebi ile ilgili hala bir kanun çıkmadığını ve özlük haklarının iyileştirilmediğini söylüyor.

Pandemi sürecinde en önde çalışan sağlıkçıların periyodik testlerinin de yapılmadığını belirten TTB Merkez Konseyi Başkanı, periyodik testlerin bürokratlara, futbolculara ve ayrıcalıklı bir zümreye yapılmasına tepkili. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın söz vermesine rağmen hala bu testlerin yapılmadığını belirtiyor Adıyaman.