Haberler
Giriş Tarihi : 17-04-2021 17:47   Güncelleme : 17-04-2021 17:47

TTB Bir Kez Daha AKP'yi Yalanladı: Ölüm Rakamları En Az Üç Katı

Daha önce vaka ve hasta sayılarında bir ayrıma giderek büyük bir yanılgıya sebep olan AKP'nin Çin Virüsü ile mücadelede yanlış veriler açıklamaya devam ettiği iddia edildi.

TTB Bir Kez Daha AKP'yi Yalanladı: Ölüm Rakamları En Az Üç Katı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, Türkiye'yi Çin Virüsü ile mücadelede daha kötü günlerin bekliyor olabileceğini söylerken hükumetin de bu mücadelenin neticesinde ortaya çıkan verileri doğru bir şekilde açıklamadığını iddia etti.

Sözcü'den Latif Sansür'e konuşan Bulut, ülkenin içinde bulunduğu durumu "Birinci, ikinci ve şu anda yaşadığımız, vakaların 63 bin ölümlerin 300'e dayandığı üçüncü pike geldik. Bu kritik bir eşik. Yoğun bakımlar ve klinikler alarm veriyor. Bir çok hastanede değişik servisler Covid-19 servislerine çevrildi. Birçok servis ve klinikte artık hastalarına hizmet veremiyor. Buna rağmen yatak sıkıntısı var. Eskiden PCR tamamen negatifleşirken evine gönderiliyordu. Şimdi daha PCR'si negatifleşmeden hafifleyen, evde tedavi edilebileceğini düşündükleri vakaları evlerine göndermeye başladılar. Hastaneden erken çıkarıyorlar ki yatak boşalsın, Covid'li hasta alınsın. Bu bulaşı arttıran bir diğer faktör" sözleriyle özetledi.

"Hastalık Katlanarak Gider" Öngörüsü

Türkiye'nin virüsle mücadelesinin geleceğine dair ise karamsar bir tablo çizen Bulut, "Bundan sonra hastalık katlanarak gider. İnsanlar solunum  cihazlarına erişemeyecekler. Sağlık Bakanının yüzde 65-70 gibi oranlar vermesi gerçeği yansıtmıyor. Çünkü bakan özel sektörü de katıyor. Solunum cihazları olmayan 2. basamak, 3. basamak dediğimiz yoğun bakımları da  sayıyor. Önemli olan solunum cihazı olan birinci basamak yoğun bakımlardır. Ve o yataklar da şimdi yüzde yüz dolmuş durumda. Ancak, ya biri ölecek veya iyileşecek, yoğun bakım yatağı boşalacak ki yerine yeni hasta gelsin" yorumunda bulundu. Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu tıpkı bir çok Avrupa ülkesinde yaşanan, ama en kötü örnekleri İtalya ve İspanya'nın bu vakalarla karşılaştığı, solunum cihazları bulunmadığı için insanların öldüğü döneme benzer. Türkiye 63 bin rekor rakamıyla  bu duruma benzer bir eşiğe geldi. Her gün rekorunu egale ederek Avrupa'da birinci sırada."

"Ölüm Rakamlarının En Az Üç Katı Olduğunu Defin Rakamlarından Biliyoruz"

"Şu andaki rakamlar tam gerçeği yansıtmıyor. Örneğin ölüm rakamlarının en az üç katı olduğunu biz defin rakamlarından biliyoruz. Türkiye'de başkaca bir afet ve salgın yok. Bu ölümlerin çoğu Covid'e bağlı. Diğer grubu ise doğal veya Covid nedeniyle hastanelere başvuramayan, sağlık sorunlarını öteleyenler olduğunu söyleyebiliriz."

AKP Akademiyi Susturmaya mı Çalışıyor?

"Türkiye'de bilimsel çalışmalara kısıtlama getirildi. Bu tip sorunlar bilimsel makalelerde yer almasın diye Sağlık Bakanlığı bilimsel çalışmalara merkezi bir izin vermeye başladı. Sosyal yönleriyle ötelenen sağlık sorunlarıyla, hastanelere gidecek insanların endişelerine bağlı yaşadıkları ölüm ya da diğer sorunların hepsinin üstü örtülüyor. Sağlık son derece başarısız yönetiliyor."

"Rakamlarla Oynayarak Turizmi Açmaya Çalışacaklar"

"Çünkü sermaye çevreleri göz önünde bulunduruluyor. Turizm Bakanı otel sahibi, Eğitim Bakanı özel okul sahibi, Sağlık Bakanı özel üniversite sahibi. Sektörel bölüşümün olduğu, bakanların, işadamlarının olduğu bir ortamda halkın lehine, halkın sağlığının lehine herhangi bir çözüm getirilmez. Rakamlarla oynayarak turizmi açmaya çalışacaklar."

"Zenginleşme Peşindeler, Halkın Sağlığı Umurlarında Bile Değil"

"İşsizlik fonu tükenmiş, deprem fonu tükenmiş, insanların pandemilerle hastalıklarla mücadelesinde bu gibi fonların çok önemli olduğunu şimdi anlaşılıyor. Şehir hastanelerine verdikleri paraların, ya da son dönemde şu merkez bankasından aktarılan bir takım paralardan söz ediliyor. Bunların yüzde onu ile bile bu işler çözülür, ölümler bu kadar olmazdı. Ama onlar zenginleşme peşinde, halkın sağlığı umurlarında bile değil."