Haberler
Giriş Tarihi : 09-03-2021 11:53   Güncelleme : 09-03-2021 11:53

TTB İkinci Başkanı Doç. Dr. Ökten: Kontrollü veya Kontrolsüz Normalleşme Mümkün Değil

Türkiye'de risk barındıran il sayısının 48' yükselmesiyle ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, "Kontrollü veya kontrolsüz normalleşme mümkün değil" dedi.

TTB İkinci Başkanı Doç. Dr. Ökten: Kontrollü veya Kontrolsüz Normalleşme Mümkün Değil

Sağlık Bakanlığı’nın “mavi-sarı-turuncu-kırmızı” haritasındaki turuncu ve kırmızıyla gösterilen riskli ve çok yüksek riskli il sayısının 48' yükselmesiyle Türk Tabipler Birliği İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, bazı açıklamalarda bulundu.

Kontrollü veya kontrolsüz normalleşmenin mümkün olmadığını dile getiren Ökten, yüksek riskli grupta yer alan İstanbul'un çok yüksek riskli iller arasında geçmesi vakaların tırmanışa geçtiği Ankara'nın da orta riskli il grubundan yüksek riskliye geçtiği tabloyla ilgili "Bu demektir ki pandemide biz yüksek riskli durumdayız. Bu durumun üzerinde kontrollü normalleşmenin etkisi olduğunu henüz görmüyoruz. Okulların açılmasıyla 1-2 hafta sonra yüksek ve çok yüksek riskli illerin artacağını göreceğiz. O zaman ne yazık ki kötü bir tablo olacak. Günlük 200 binin altında aşılama var ve bunu artırmalıyız. En az 1 milyona yakın aşılama olmalı, bunu yapmadığımız sürece toplumsal bağışıklığı sağlayamayız. En önemli sorunlardan birisi varyant virüsün tüm illerde artış göstermesi. Bu koşullarda kontrollü veya kontrolsüz normalleşme sürecine geçmemiz mümkün değil. Aksine önlemleri artırmamız gerek" ifadelerini kullandı.

Hastaneye başvuruların da arttığını belirten Ökten, "Henüz bu ciddi bir boyutta değil, yoğun bakım veya servis bakımından şu an sıkıntı yok. Ama artabilir. Kontrollü normalleşmede turizm düşünüldü. Siyaset ve ekonomi, bilim ve insan yaşamının önüne geçmiş durumda. Bunda da en büyük etken de yazık ki turizm sezonu” şeklinde konuştu.