Haberler
Giriş Tarihi : 13-10-2021 14:42   Güncelleme : 13-10-2021 15:44

TÜGVA Başkanı: Bilgiler İçerden, ERP Sistemimizden Alınmış

TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu, Cüneyt Özdemir'in YouTube kanalında canlı yayına katılarak vakıf hakkındaki iddialara yanıt verdi.

TÜGVA Başkanı: Bilgiler İçerden, ERP Sistemimizden Alınmış

Cüneyt Özdemir'in canlı yayınına katılan TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu, Metin Cihan'ın yayımladığı belgelerin bir Fetullahçı tarafından sızdırıldığını söyledi.

Canlı yayın esnasında sosyal medya paylaşımı yapan Metin Cihan, Cüneyt Özdemir'i etiketleyerek "Görsel olarak yayınlayabilmek için listenin bir kısmını aldığını yazarak paylaştım. Manipüle edilmiş diyemezsiniz. Hadi o bilerek yalan söylüyor. Siz bunu neden yapıyorsunuz? Tamamını yayınlamak hiç sorun değil. Onu da yaparım" ifadelerini kullandı. 

Bu paylaşımı okuyarak Eminoğlu'na soran Cüneyt Özdemir "Bu listeyi şimdilik ben böyle yayımladım, tamamını da yayımlayabilirim diyor" dedi. Eminoğlu ise "Tamamını da göndermiş olabilir, ben Metin Cihan'ı kastetmiyorum burada. Buradaki bu daha önce bahsettiğim o yıllarda sızdırılmış, o kişiler FETÖ'den tutuklandı. Bunların bizim ERP sistemini kullanarak içerden aldığı bilgilerle oluşturmuş olduğu dosyalar olduğunu, sahte belgeler olduğunu ifade ediyorum" yanıtını verdi.

Büyükada İskelesi'nin 2 bin lira gibi bir rakama kiralanmasına yönelik ise Eminoğlu "Biz kamu yararına vakıf olduğumuz için, bir rakam belirlenmiş olabilir. Aşağıda yaklaşık yedi sekiz dükkan var, bu dükkanlar aynı dönemde ve öncesinde, ticaret yapmalarına rağmen, aynı dönemde aynı şahıslara benzer fiyatlara kiralandığını biliyoruz biz" dedi.

Ne Olmuştu?

Büyükada İskelesi'nin üst katında TÜGVA'ya yok pahasına tahsis edilen kafeteryaya ilişkin sözleşme İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından feshedilmiş ve yargı sürecinin sonunda mahkeme İBB'yi haklı bularak binanın tahliyesine hükmetmiş, ancak polis savcının sözlü olarak verdiği iddiasıyla tahliye işlemini gerçekleştiren İBB zabıtasına müdahale etmişti.

Kısa süre sonra gazeteci Metin Cihan sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı belgelerle TÜGVA mensuplarının devlet kadrolarına nasıl yerleştirildiğini ve yandaş vakıfların özel öğrenci yurtlarına çökmek için bir araya gelerek yurtları tek tek nasıl paylaştığını ifşa etmişti.

TÜGVA'dan konuya ilişkin yapılan açıklamada ise tüm bu iddialar reddedilerek kumpas olarak nitelenmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Düşünebiliyor musunuz 16 milyonluk bir kentte 1 milyon 200 bin üniversite gencinin olduğu bir şehirde İBB’nin yurt yatak sayısı sıfırdı. Bunun sebebi ne? İşte o bahsettiğiniz isimde olan vakıflara ve derneklere imkan sağlanıyordu. Artık böyle bir kapısı yok İBB’nin.

Büyükşehir belediyesinin kendi yurtları var açmaya devam edecek. Tabi ki yargı bir karar vermiştir bakılır, edilir, araştırılır. Ama bizi ilgilendiren tarafı bu. Birilerinin aile veya akraba vakıflarını değil, kurumlarımızı güçlendireceğiz. İBB’yi güçlendireceğiz" ifadelerini kullanmıştı.