Haberler
Giriş Tarihi : 29-04-2021 11:49   Güncelleme : 29-04-2021 11:49

TÜİK Başkanı Hazırlanan Verilerde 'Rica' Faktörünün Etkili Olduğunu Ağzından Kaçırdı

Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu'nda konuşan TÜİK Başkanı Dinçer, hazırlanan verilerde 'rica' etkileri olduğunu ağzından kaçırdı.

TÜİK Başkanı Hazırlanan Verilerde 'Rica' Faktörünün Etkili Olduğunu Ağzından Kaçırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Sait Erdal Dinçer, Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu'nda yaptığı konuşmada hazırlanan verilerdeki 'rica' faktörü etkisini ağzından kaçırdı. 

“Biz verilerimizi iki ana gruptan elde ediyoruz. Birisi, kendimiz, doğrudan direkt elde ederiz; diğeri ise idari olarak kamu kuruluşlarında veya STK’lerden elde ettiğimiz veriler vardır. Şimdi bu verilerin elde edilmesinde maalesef ki, kendi elde ettiğimiz verilerle ilgili bir sıkıntım yok amma velakin diğerleri ile elde edilen bilgilerde eksiklikler veya ricalar veya protokoller sonucunda bazı şeyleri… Yani tam şunu demek istiyorum: İstenilen boyuttaki tüm veri miktarına ulaşılamayabiliyor” diyerek verilerin sunumunda etkisi olan ricaları ağzından kaçıran Dinçer, durumu fark edince konuşmasını toparlamaya çalıştı.

Dinçer'in itirafını paylaşan CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, “Elde edilen verilerde ricaların etkisi olduğunu söyledi. Ağzından kaçan şeyin büyüklüğünü duyunca da hemen konuşmasını kesti ve sorularımıza cevap vermedi. Bu çok ama çok büyük bir skandal ve itiraftır. Tam da düşündüğümüz gibi, TÜİK verilerinin ricalarla değiştirildiğini bizzat Başkanın ağzından duymuş olduk. Tüm Türkiye'ye hayırlı uğurlu olsun, bu konudaki soru işaretleri artık kalkmıştır. Bakalım koltuğa yeni oturan Başkan'a İletişim Başkanlığı nasıl bir açıklama yapmasını ve cümlesini çevirmesini söyleyecek bekliyoruz. Ama gerçekler ağızdan çıkmıştır. Bu ifade malumun ilanı, suçun ikrarıdır” diyerek Dinçer’i eleştirdi.